Meslekler

2
meslek tanıtımları

Meslek Tanıtımları Meslekler

Doğrusunu söylemek gerekirse her işite olduğu gibi mesleklerinde zorlukları vardır.Ama her mesleğin de önemi vardır de mi?

Bazı meslekler;

1.ÖĞRETMENLİK:Görünüşe bakılırsa öğretmenlik hiçte kolay bir meslek değil.Haftanın beş günü okula geliyorlar,öğrencilerle uğraşıyorlar, sınav hazırlıyorlar vb gibi şeylerle uğraşıyorlar.
Ben okulda gördüğüm kadar öğretmenler okulda çok yoruluyorlar tabi sizin akrabanız veya tanıdığınız varsa daha iyi bilirsiniz veya onlardan da öğrenebilirsiniz.

2.DOKTORLUK:Doktorluk kolay gibi görünse de baya zor bir meslektir.Bana göre doktorluğu zorlaştıran tek şey Ameliyatlardır. Gerçi her bolüme göre de değişir.
-Beyin Cerrahi
-Kardiyoloji
-Ortopedi
-Çocuk Hastalığa
-Kulak Burun Boğaz
-Diş doktoru
gibi.Tabi daha fazladır ama ben bazılarını yazdım.Bunların ameliyatı en zor olan beyin cerrahidir.Sonuçta beyni ameliyat ediyorsanız.

3.AVUKATLIK:Avukatlarında işi zordur.Çünkü bir çok insanın davalarıyla uğraşıyorlar.Tabi bazen bu davaları kaybediyorlar,bazende kazanıyorlar.
Avukatlığın ne kadar zor olduğunu bilmiyorum ama zor gibi görünüyorlar.
Çünkü davaları kazanmak için baya çalışıyorlar diye düşünüyorum.
Daha önce hiç avukat birine rastlamadım.Bu yüzden bu meslek hakkımda fazla bir bilgim yok maalesef.

4.POLİSLİK:Polis olmak bence zor bir meslek.Çünkü bizim güvende olmamız,vatanı korumak için sabaha kadar nöbet tutuyorlar.Bunu babası polis olan kişi daha iyi bilir.Sonra bazı polisler vardır ki sürekli hırsızların peşinde koşarlar. Bazı polisler ise kaza yeri ile ilgilenirler.Anlayacağınız buda kendi arasında ayrılıyor galiba.
Polis olmak kolay değil ama önemli bir meslek bence.Sonuçta vatanı korumak için ellerinden gelenleri yapacaklardır.

5.ASKERLİK:Asker olmakta kolay değil tıpkı polis gibi.Gece nöbetleri,vatani korumak hiçte kolay şeyler değiller.Askerler aslında sürekli koşuşturma içindedirler diye düşünüyorum.Sürekli olaylar oluyor ve askerlerde o olayları sorunsuz bir şekilde çözmeye çalışıyorlar.

6.TERZİCİLİK:Terziler olmasaydı bizim kıyafetlerimizi kimler veya kim dikerdi.Aslında kıyafet dikmekte zor bir iş modeli,şekli,dikmesi derken baya bir zaman alıyor.Bazı insanlar gelinliklerini, montlarını ,eteklerini ve bazı kıyafetlerini terzilerde diktiriyorlar. Terzici ler olmasaydı bizler kendi zevkimize göre kıyafet diktiremezdik

7.ŞÖFÖR: Şöförler  zor bir meslek aslında.Çünkü saatlerce otobüs,kamyon,tır,araba,toplu taşıma araçlarını kullanmak zor.Ve iyi bir şöför olmak için araçları iyi kullanmanız gerekir. Şöförler olmasaydı bizler her yere yürüyerek gidebilirdik,yada kendi arabamızla giderdik.Oda arabası olan kişiler gidebilirdi.

8.ESNAFLIK:Esnaf olmakta kolay değil.Sürekli satacağı şeyin başında durmak zorunda kalır.Onlarda her kezin yaptığı gibi sabahtan akşama kadar sürekli çalışırlar.

9.FIRINCILIK:Fırıncılarında işi zor.O kadar kişiye ekmek yapmak kolay değil tabii.En önemlisi ise ekmekleri,biberleri,patlıcanları,tepsileri pişiren kişiye bu meslek daha da zordur diye düşünüyorum.Çünkü Urfa’nın bu sıcağında o ateşin önünde beklemek oldukça zordur diye düşünüyorum.
Hele ki bu ayda yani ramazan ayında ise daha zordur.Belki sizlerde görmüşsünüzdür kışın bile o fırıncılar kısa kollu giyerler içeri sıcak diye.

NOT:Aslına bakılırsa her meslek zordur.Fırıncılıkta,esnaflıkta,bakkalcılık ta zordur.Asla o kişileri küçümsemeyin.Bu mesleklerden biri bile olmazsa bizler perişan oluruz.Unutmadan bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok meslek var bunu sizde biliyorsunuz.Ama ben bunların içinden bazılarını yazdım.

Yüsra Nur Kansu

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.