Milletin Vekili mi Bunlar?

5
1225
Milletin Vekili olmak için ön seçim şarttır
Milletin Vekili mi Bunlar?

Milletin Vekili mi Bunlar?

Gerçekten insan sormadan edemiyor.Milletin Vekili mi bunlar, bizi ne kadar temsil ediyorlar?

Dünyanın günü birlik uzaya tatile gidip geldiği şu günlerde ülkemizde hala demokrasinin tam anlamıyla oturmaması gerçekten çok üzücü.

Bildiğiniz üzere alınan erken seçim kararıyla Türkiye’de 24 Haziran 2018’de seçimlere gitme kararı alındı.Millet sandıklara gidip,kendisini yönetecek milletvekillerini,siyasi partileri ve cumhurbaşkanını belirleyecek.

Peki seçeceğimiz insanlar bizi ne kadar temsil edecek, ya da mevcut haliyle ne kadar temsil ediyorlar?

Türkiye’nin siyasi tarihine baktığımızda; 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılıp 1923’te Cumhuriyet ilan edilmesine rağmen; ülkede 1946’ya kadar seçim yapılmamış.

Türkiye çok partili hayata 1946’da geçmiş. 1946 da ki seçimlerde de başlarında askerlerin bulunduğu sandıklarda ‘’açık oy-gizli sayım’’ yapılmış.Yani olması gerekenin tam tersi yapılarak aslında adına seçim denilen bir tiyatro sergilenmiş.

Türkiye gerçek anlamda ilk seçimini 1950’de ‘’gizli oy-açık sayım ilkelerine uyarak yapmış.Ve bu sistem günümüze kadar uygulanagelmiş.

Milletin Vekili olmak için ön seçim şarttır

Gelelim asıl konumuza. Bildiğiniz üzere geçen hafta itibariyle milletvekili kesin listeleri açıklandığında birçok şehirden tepkiler yükselmeye başladı.

Aday listelerine,adaylık sırasına tepki gösterip istifa eden vekil adayları olduğu gibi; birçok yerde de halkın  listelere tepkisi oldu.

Bu sabit bir partiye veya şehre özgü bir durum değildi.Bir ilde AKP listelerine tepki olurken,başka bir ilde CHP, diğerinde İyi Parti,bir diğerinde MHP,HDP,SAADET ..vs devam etti.

Aslında bunun sebebi çok normal.Çünkü adına milletvekili seçimleri dediğimiz bir yalanla millet olarak kandırılıyoruz.Seçimi biz yapıyoruz gibi görünüyoruz ama aslında parti başkanının veya parti yürütme kurulunda bulunan birkaç kişinin belirlediği adayları seçiyoruz.

Yani aslında seçmiyoruz.Seçilenleri seçiyoruz.Ankara’da bizim adımıza birileri seçiyor;biz sadece gidip oy kullanıyoruz.Oysa olması gereken her şehirde partilerin aday adayları belli olduktan sonra her partinin kendi seçmenlerine ön seçim yapmasıdır.

En çok oyu alan aday adayları, aldığı oy oranına göre o ilin o partiden milletvekili adayı olmasıdır.

Her parti bunu kendi seçmenine uygulamalıdır.Daha sonra millet sandıklara gidip, istediği partiye oyunu vererek kendini temsil edecek kişileri seçmelidir.

Bu sistem Türkiye’de henüz hiçbir parti tarafından uygulanmıyor.Sadece 2015 seçimlerinde CHP, 45 seçim bölgesinde  uygulamıştı.Ancak bu seçimlerde hiçbir parti tarafından hiçbir şehirde uygulanmadı.

Bu yüzden de birçok şehirde adaylara ve aday sıralamalarına tepkiler yükseldi.Edindiğim izlenimlere göre de tepkilerin en yüksek olduğu şehirler:

Şanlıurfa,Malatya,Diyarbakır,Konya…Bu sistem böyle devam ettikçe tepkiler hiç dinmeyecektir ve milletvekillerinin milleti temsiliyeti ciddi şekilde sorgulanacaktır.

Seçim dediğimiz şeyin gerçekten seçim, milletvekili dediğimiz şahısların da gerçekten milletin vekili olması için ön seçim sisteminin acilen işlemesi gerekmektedir.

Her partinin seçmeni bunu kendi partisinden talep etmelidir.Seçmenler önlerine konulan listelere zoraki-gönülsüz  oy vermek zorunda bırakılmamalıdır.

Hepsinden öte demokrasinin gerçekten işlemesi ve temsilin hakkaniyetli olması için         ön seçim elzemdir.Bunun aksi ise,her parti için kendi seçmenine hakarettir.

Şanlıurfa Bozova yerel seçimler çekişmeli gideceğe benziyor

Şanlıurfa Haberleri

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.