Milli Parklarımız

0
163
Milli Parklarımız Gezilecek yerler

Milli Parklarımız

Ülkemiz de olan milli parklar  TÜRKİYE CUMHURİYETİ olarak parklarımız bakımından da zenginizdir. Örnek verecek olursak :

1.İğne ada longoz ormanları milli parkı :
Kırklareli’den yer almakta olan bir parkımızdır .2007 yılında da Milli Park olan edilmiştir .Ayrıca eğer böyle şeylere ilginiz varsa burada doğa yürüyüşü yaban hayat ve kuş hayatı  gibi etkinlikler yapabilirsiniz .

2.Ağrı dağı milli parkı :Ağrı ve Iğdır sınırları içerisinde yer almakta olan bir milli parktır .2004 yılında milli parkımızdır ilan edilmiştir .Eğer doğa yürüyüşü ve dağcılık yapmak istiyorsanız bu park çok uygun bir yerdir .

3.Başkomutan tarihi milli parkı : Afyon Kütahya ve Uşak sınırları içerisinde yer almakta olan bu parkta kurtuluş savaşından kalma eserler de bulunmaktır bu park buram buram tarih kokuyor .ve 1981 yılında milli parkımızdır ilan edilmiştir .

4.Köprülü Kanyon milli parkı :Antalya sınırları içerisinde yer alan ve 1973 yılında milli park ilan edilen  rafting bisiklet yabani hayat ve kuş hayatı gibi etkinlikler yapabilirsiniz .

5.Nemrut dahi milli parkı :Adıyaman ve Malatya sınırları içinde yer alan ve 1998 yılında milli park ilan edilen kültürel değerler içeren kayak doğa yürüyüşü bisiklet gibi sporları da yapabilirsiniz .

6.Kuş Cenneti milli parkı :Balıkesir sınırları içinde yer alan ve Flamingo gibi kuşların yer aldığı 1959 yılında milli parkımızdır olan edilen . ve bu parkta 17,5 metre yüksekliğinde kırk kişilik bir kuş gözetmeksizin kulesi vardır .

7.Göreme tarihi milli parkı : Nevşehir sınırları içerisinde yer alan ve 1986 yılında milli parkımızdır ilan edilen mağaracılık Oryantring doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapılabilir .

8. Kaç kar dağları milli parkı : Rize ve Artvin sınırları içerisinde yer alan 1994 yılında Milli Park ilan edilen ve dağcılık rafting doğa yürüyüşü etkinlikleri için uygun bir ortamdır

9.Büyük Menderes Delta milli parkı :aydın kent sınırları içerisinde yer alan 1994 yılında milli park ilan edilen çadırı kamp yüzme olta balıkçılık gibi etkinliklere elverişlidir.

arkadaşlar işte güzel türkiyenin parklaro bunlardır .

NOT: BİLİM ÇOCUK DERGİSİNDEN YARDIM ALINARAK YAPILMIŞTIR KENDİ CÜMLELERİMDİR.İNŞALLAH SİZE GÜZEL BİR BİLGİ VERE BİLMİŞİMDİR .YORUMLARINIZI BEKLİYORUM …

YAZAN :BİLİM ÇOCUK DERGİSİ
TERCÜME EDEN : ” DAMLA NUR BİRCAN ”

Kapitalizmin Kadın Tuzağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.