Miraç Kandili

4

Miraç Kandili

indir

İsra ve Miraç, Peygamberimizin bir gece Mescidi Haram’dan Mescidi Aksaya, oradan da Yüce Mevlanın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek  amacıyla yaptığı olağanüstü  bir yolculuktur. Pek çok ilahi hikmet ve bereketi barındırmaktan bu kutlu yolculuk, ayet-i kerimede şu şekilde anılmaktadır:

“Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya ulaştıran Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.”

Miraç, Rahmet Peygamberinin ALLAH ın  sonsuzluğu, ululuğu ve O’nun nihayetsiz kudretine yaptığı en muhteşem tanıklıktır.

Rabbimiz, bu tanıklıkta gerçek ululuğun  sadece kendine ait bulunduğunu Efendimizin şahsında beşeriyete bir kez daha göstermektedir.

Alemlerin Rabbi, teslimiyet, sadakat, ahlak, doğruluk, dürüstlük timsali olan Kutlu Nebiyi  miraç ile taltif buyururken biz kullarına da mesajlar vermiştir. Buna göre, ömrünü bu ulu değerlerle ayıranlar , kulluk basamaklarında her daim yükseleceklerdir. Onlar, cennetin sonsuz nimetlerine mazhar olarak baki makamlarda yükseleceklerdir.

Miraç, bir tarafıyla  Rabbe vuslat, bir tarafıyla da  Rabbimizin  yasakladıklarını terk ediştir.

Biz müminler amacıyla müjdedir Miraç. Rabbimiz, kendine ortak koşmayanların büyük günahlarının bağışlanacağını bu kutlu gecede müjdelemiştir.

Bizler amacıyla armağandır Miraç. Rabbimize en yakın anımız olan namaz, bu gece beş süre farz kılınmıştır.

[i] Resûlullah Efendimiz , miraç ile anlam aleminin basamaklarında bir bir yükseldiği gibi bizler de Rabbimiz katında namazlarımızla yükseliriz. “Allahu  ekber” diyerek, tekbirimizle dünyanın bütün hengâmelerinden sıyrılıp yaratılış ve varoluşumuzun hikmet ve anlamasını  derinden kavrarız.

Kıyamımızla istikamet üzere, dosdoğru oluşu sembolleyerek Allahın’ın huzurunda dururuz.

Kıraatimizle, O’na en samimi sena ve yakarışta yer alırız. Rükûmuzla yalnız Rabbimizin önünde boyun eğdiğimizi gösteririz. Secdemizle O’na en yakın olmanın ve kulluğun doruğuna  varmanın zevkini tadarız.

Her sabah yatsı vakitınde okuduğumuz Âmenerresûlü diye başlayan ayetler bize Miracın bir armağanıdır.

Bizler bu ayetlerde, “Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettik” diyerek Rabbimize sunduğumuz kulluk sözümüzü yenileriz. “İşittik, itaat ettik. Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş fakat sanadır.” âyetiyle teslimiyetimizi dile getiririz. “İnsanın yaptığı iyilik lehine, ettiği kötülük de aleyhinedir” diyerek mesuliyet bilincimizi tazeleriz. Bununla beraber, dünyada yapıp ettiğimiz bütün şeylerin bir hesabı ve karşılığı bulunduğunu, ahireti ikrar ederiz. Ve nihayet, şu dualarımızla Rabbimize en samimi yakarışlarla iltica ederiz. “Rabbimiz! Eğer unutacak ya da yanılacak olursak bizi mesul tutma. Rabbimiz! Bizden evvelcekilere yüklediğin gibi, bize de ağır yük yükleme. Rabbimiz! Bize kuvvetimüzün yetmeyeceği şeyi taşıtma, bizi affet, bizi bağışla, bize acı. Sen Mevlamızsın, kafirlere karşı bize yardım et.”

Miraç değerleri, bizlere ulu ve anlamlı ufuklar açan mübarek değerlerdir. Miraç değerleri ile insan, esfel-i safiline, aşağıların aşağısına savrulmaktan kurtulur; ahsen-i takvime, en güzel duruma ulaşır.

Miraç Kandili vesilesiyle Rabbimize, şahsımize ve etrafmize karşı yükümlülüklerimızı bir kez daha hatırlayalım. Unutmayalım ki, bugün biz müminlere düşen, miracı Peygamberimiz (s.a.s)’in bir anıtı bir tarih olarak okumak değildir. Bize düşen,

Ebu Bekir Efendimiz örneki, Allah’ın buyruk ve yasakları karşısında her daim sadakatle, teslimiyetle bir duruş sergilemektir. Bu sadakat ve teslimiyeti gösteremeyenler, miracın anlamsı, ruhu ve kazanımlarından mahrum kalacaklardır.

Miraç kandilinizi kutlar.

sizlere hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim

Lisan Meselesi Ve Osmanlıca 1

4 YORUMLAR

  1. hocam böyle özel günler içinde yazı atıyorsunuz ya helal olsun. allah umarım günahlarınızı siler sevap yazar. bu arada inanıyorum ki dün akşam NAMAZ kılmışsınızdır.(inşaallah)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.