Neden Butik Okul

0
226
Butik Okul ve Eğitim Sistemimiz
Neden Butik Okul

Neden Butik Okul ?

Neden Butik Okul ? Yazımızda bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız. Eğitim konusunda ülkemizde sürekli yaşanan değişikliklerin olumsuzluklarından bahsetmeden ortaya çıkan bir olguyu değerlendiremeyiz.

Nedir ülkemizin eğitim sorunları ?

Öğretmen kalitesi mi ?

Konuyu sadece para kazanmak için önemseyen sözüm ona eğitimciler mi?

Bilinçsizce öğrenciden gücünün üzerinde başarı bekleyen veliler mi ?

Öğrenciyi yarış atına çeviren sınavlar mı ?

Bu konulara değinmeden bir mesafe alabileceğimizi düşünmüyorum. Bütün  bu problemlerin çözüme kavuşmasını bekleyemeyeceğimiz için çocuklarımızı az öğrencili eğitim kurumlarına gönderiyoruz!

Bu az öğrencili eğitim kurumları nedense sayısı arttıkça bir kesim tarafından aşağılanmaya çalışılıyor.

Bu kesim dikkat edilirse büyük okulların sahipleri ve bu konuda ekonomik beklentileri olan kişiler.

Öyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor ki, sanki bu küçük eğitim kurumları talep olmadan açılıyor.

Bu mümkün mü ? Tabi ki mümkün değil! İnsanların ihtiyaç duymadığı herhangi bir yapının ortaya çıkması da hayatını devam ettirmesi de mümkün değildir!

Büyük okullar, bu hem devlet hem de özel okullar için geçerli eğitimin doğasına uygun değil.

Eğitim Sistemimiz Bir çok eksikliği Barındırmakta

Bunu şöyle açıklayabiliriz, son dönem modern Eğitim Sistemimiz her bireyin kendi öğrenme yoluna göre öğrenmesi en uygun öğrenme şekli olarak düşünülmekte ve programlar ders ve rehberlik anlayışı bu yapıyı güçlendirmekte desteklemekte…

Her birey kendi öğrenme yoluna göre eğitilecek ise büyük okullar ya da dershaneler çağdaş eğitim anlayışına hizmet etmekten uzak görünüyorlar.

Dolayısıyla dershanecilikte ki az öğrencili çok ilginin olduğu düzen her yeni gelişmeye dönük anlayış gibi toplum kültüründe ilk etapta anlaşılamamıştır!

Toplumlar genelde ileriye götürecek bir kişi veya yapı ortaya çıktığında bunun aleyhinde refleksler ve reaksiyonlar gösterirler. Yok etmeye çalışırlar.

Bunun neticeleri mezarlıkların daha sonra heykeli dikilen insanlarla dolmasıdır!

Öğrenciyi yarış atına çeviren şey sınavlar değil kurumların eğitim bilgisinden yoksun öğretmen ve idarecilerinin yanlış tutum ve uygulamalarıdır.

Sırf para kazanmak için velilerin bilinçsiz olmasından faydalanılmaktadır. Bunu öğrenciyi uzun sürelerle sözüm ona eğitim kurumunda tutarak yapmaktalar! Aslında öğrenci belli bir süreden sonra aynı ortamda ders çalışmak istemez. Psikoloji bilimi de bunu destekler.

Öğretmen kalitesi noktasında üniversitelerin birer fabrika gibi düşünülmesi yatmaktadır. Ne kadar çok kişiyi üniversite mezunu yaparsak o kadar başarılıyız mantığındaki yapı ülkemizde eğitimin sonunu hazırlayan bir başka etkendir!

İyi Bayramlar…

Eğitim Üzerine

Eğitimin Üç Sac Ayağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.