Nerede O Eski Bayramlar

2
Eski Bayramlar değişti mi?
Nerede O Eski Bayramlar

Nerede O Eski Bayramlar Nede Özler Olduk.

Bayramlar neden eskisi gibi değil, Ah Nerede O Eski Bayramlar Birçoğumuzun yakındığı durumdur belkide.

Acaba Bayramlar mı eski güzelliğini ve özelliğini yitirdi yoksa insanların mı algılama, hissetme ve tepki verme mekanizmaları köreldi?

Acaba gerçekten bayramlar mı bizlere eskilere davrandığı gibi davranmıyor, bizleri eskileri sevdiği gibi sevmiyor? Peki ama neden?

Biz mi küstürdük bayramları, değerlerini bilmediğimizden mi küstüler bize?

Eskilerin verdiği gibi değer veremedik, bayramın kendisine değil getirdiği tatile sevindik, kapımızı çalmasın beklemedik heyecanla bitse de geçse dedik.

Koymadık kıyafetlerimizi özenle baş ucumuza sabah hallederiz dedik, başlamadık hazırlıklara bir hafta öncesinden kirlenecek nede olsa dedik, aramadık ihtiyaç sahiplerini öncesinden bayram sabahı gelirler dedik.

Kurmadık alarmlarımızı bayram namazına ve nihayetinde kaçırdık namazı. Bu yüzden mi yılda sadece iki defa gelen misafirimizi küstürdük?

Peki neden en fazla ihtiyacımız olan şeyleri teker teker küstürüyoruz kendimize? Önce şefkat, dürüstlük, saygı ve sevgi şimdide bayram. Neden yapıyoruz bunu kendi kendimize, Neden yapıyorsun bunu kendine ey insanoğlu?

Eski Bayramlar değişmedi.Değişen Biziz sanırım

Peki ya bayram hiç küsmemiş ise bize hiç değişmemiş hep eskisi gibi ama biz onu anlayamıyor, hissedemiyor, ona karşı tepki veremiyor olamaz mıyız?

Bizim algılama hissetme tepki verme mekanizmalarımız körelmiş olamaz mı? Büyüklerimiz gibi ince ve hassas insanlar olamamış olamaz mıyız?

Peki ya bu neden, Neden kaybettik zarifliğimizi? Nasıl fark edemedik giderek kabalaştığımızı?

Belki de önemsemedik, gereksiz gördük veya zayıflık olarak nitelendirdik. “Erkekler ağlamaz” diyerek önce erkeklerden aldık duyguyu, sonra da “erkekler ile kadınlar eşittir” diyerek kadınlardan.

Peki ne kazandık zayıf görünmemek uğruna, güçlü görünmek uğruna aslında neler kaybettik! Dışımıza çeki düzen vermeye çalışırken aslında içimizi kaybettik!
Kışıra aldanıp lübbü kaybettik!

Bu sebeplerin sadece biri değil elbette ki sorumlu. Her ikisininde var suçu.

“Lakin suçlu yine insanoğlu!”

Belkide bayramların eski bayramlar olmama sebepleri bu kadar masum sebepler değildir.

Ama bu yazımda sizleri zaman tayyaresine bindirip geçmişe götürebildiysem, sizlere insanoğlundaki bu garip değişimi biraz olsun sorgulata bildiysem bu gece de mutluluktan nasibimi almış olurum.

Bayramınızın Eski Bayramlar gibi olması dileğiyle hayırlı Bayramlar.

Bayram Telaşı

Müslümanların Bayramı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.