Neyin Kafasını Yaşıyoruz

2
156
Şanlıurfa Yazar
Neyin Kafasını Yaşıyoruz

NEYİN KAFASINI YAŞIYORUZ!

Neyin kafasını yaşıyorsun! J. Bildiğimiz, duyduğumuz bir espri. Bu espriye hangi durumlarda maruz kalıyoruz? Bu hakikaten espri denilip geçilecek kadar basit bir şey mi? Bu konuda söylemek istediklerim var.

Espriler, komikler den ortaya çıkar, komik ise eksik olandan, ortalamanın üstünde ya da altında algılanan, beklentinin dışına çıkan durumda belirir.

Bir jokeyi yolda görsen boyuna kilosuna bakarak gülersin. Ama aynı adamdan kazandığı yarıştan sonra ya da fark etmez işini yaparken hipodromda imza istersin. 2 metre üzeri boyda bir basketbolcuya baktığında yine duygu benzerdir! Dolayısıyla alışılmışın dışında burun, boy, saç vesaire herhangi duyusal bir şey espri konusu olabilir.

Zihinsel faaliyetlerimiz verilerini dışarıdan, duyusal dünyadan aldığına göre düşüncelerimizi ifade ettiğimizde neyin kafasını yaşıyor demeleri de bundandır. Zihnimiz duyu algısını temel alarak gelişir soyuta yükselir. Biz dışarıdan duyu malzemesini alıp zihnimizde işleyerek bilgi oluştururuz. Yani soyut dünyamız somut olana göre şekillenir. Bu sayede düşünceleri de eşyalar gibi yan yana koymaya çalışırız, sabitlemeye uğraşırız. Bunun sonucu olarak ortaya düşünceler anlamında da alışılmışın dışına çıkana espri tepki olarak ortaya çıkar.

Fiziksel anlamda alışılmışın dışına çıkıldığında nasıl gülüyorsak düşüncelere de öyle güleriz.
Form olarak bir durum espri olmuşsa, dillere dolanmışsa burada bir felsefe vardır. Bu durum iş için, aşk için, herhangi bir insani durum içinde geçerlidir. Bu espriyi yeri geliyor konuyla alakası olmayan bir şey söylediğimizde de duyuyoruz. Dolayısıyla buradaki felsefe derindir, konusuna ve amacına uygun yaşamak gerekir! Konusuna ve amacına göre yaşamayı yani -Erdem- i başka bir yazımda daha geniş anlatmayı düşünüyorum.
SAYGILARIMLA…

Şanlıurfa Yazar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.