Nihayet Yaz Geldi

5

Nihayet Yaz Geldi

Nihayet Yaz Geldi

Yine yaz geldi, yaz ayları, O Sıcak birtakım bölgelerde, kavurucu sıcak yaz ayları geldi. Bu Aylar, Bazıları amacıyla, iş güç, kazanç süreyi, bir takımları amacıyla, tatil süreyi, gezme tozma, eğlenme süreyi. Bu sıcaklarda, ekmek parası amacıyla, kavurucu sıcaklar altında çalışanlara, ayrıca ALLAH  yardım etsin. Gezmeye tozmaya gidenlere de, iyi eğlenceler, Kazasız belasız dönüşler nasip etsin.
Ben gerçekte, burada diğer bir şeyden konuşmak istiyorum. Bu sıcaklarla beraber, İnşallah olmaz, Orman Yangınlarından konuşmak istiyorum.
Bildiğiniz üzere, Yaz aylarının girişiyle beraber, Orman Yangınlarında da bir artış gözlenir. Çoğu vakit bunun sebepleri;
– Söndürülmeden atılan bir izmaritten,
– Yine söndürülmeden terk edilen piknik ateşinden,
– Anız yangınlarından,
– Çoban ve Avcı Ateşinden,
– Elektrik telleri kontaklarından,
– Araçlardan,
– Sayısı azda olsa, kasten vesaire
Nedeni ne olursa olsun, yanan oluk oluk yanan Akciğerleridir, Canımızdır, ciğerimizdir, göz bebeğimizdir.

Düşünebiliyor musunuz; yukarı yada saydığım, kolay ilgiyle önlenebilecek ihmaller sonucunda, senesinin emeği Akciğerlerimiz bir anda kül oluyor. Yemyeşil örtü kapkara oluyor.
Ülkemizde, 2010 senesinde aşağı yukarıya 1.600 ormanı çıkmış, Bu yangın nedeniyle, aşağı yukarıya 2.904 hektar Orman Alanı, kül olmuştur. Bu alanların, yine eski durumuna gelmesi, seneler aldığı bir yana, Söndürme Maliyetleri, Ekim, Dikim, Bakım maliyeleri, derken Ülkenin Önemli bir kaynağı ayrıca heba olmaktadır.
Yukarıda saydığım, Orman yangını gerekçelerini göz önüne alırsak, kolay Önlemlerle bu yangınların önüne geçmemiz olası ve Ülke kaynaklarını güvenliğini sağlamak olası.
Gelin arkadaşlar, Ülkemiz adına, geleceğimiz adına, birazcık duyarlı davranalım, Şu anızları yakmaktan, Sönmemiş izmaritleri gelişi güzel yere  atmaktan, hem de sigara içmekten vazgeçelim.

Ne gaye ile olursa olsun, yaktığımız ateşi kesinlikle söndürelim. Hulasa, biraz daha ilgili ve duyarlı davranalım, Bu Yaz aylarımızı, Cehenneme çevirmeyelim. On binlerce canları,fidanları yok etmeyelim.
Çalışanlara Başarılar, Tatildekileri Vatandaşlarımıza iyi eğlenceler, Dileklerimle,
hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim

Urfa Köşe Yazarı

Yemen Kan Ağlıyor

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.