Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi Nasıl Olmalı

11
Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi ve empati
Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi Nasıl Olmalı

Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi Nasıl Olmalı

Hiç bir öğretmen kötü değildir sadece bize karşı biraz sert olabilirler. Bunun nedeni ise öğrencilerin öğretmenleri çokça sinirlendirmesinden. Yoksa bir çok hoca çok hoş ve samimidir.Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi de bu temel üzerine kurulur.

Bazı hocalarında huyudur sinirli olmaları ona da yapacak bir şey yok diye düşünüyorum.

Bu arada Öğrencilerde kötü değildir,sadece öğretmene karşı çoğu zaman biraz tuhaf davranırlar,yada heyecandan ne yapacaklarını şaşırıyor olabilirler.

Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi Nasıl Olmalı sorusuna verilecek cevap  Öğretmen ve öğrenciler arasında mesafe olmalıdır.

Mesela öğretmene karşı saygılı,dürüst,laf söylemeyen,terbiyeli,arkalarından konuşmayan,onları seven öğrenciler olmalısınız.Böylece öğretmenlerinizin sizi seveceği kesindir.

Evet bir dersiniz düşük olabilir ve o dersin öğretmenini çok seviyorsunuzdur ama dersiniz düşük diye öğretmeniniz sizi sevmemezlik yapmaz.

Sadece sizin çaba göstermenizi ve emek vermenizi ister.Emin olun her öğretmen sizi seviyordur sadece çoğu zaman sevgisini belli etmiyordur.

Doğrusunu söylemek gerekirse 7 senede gördüğüm bir çok hoca hepsi değil tembel öğrencileri azarlıyorlar,onları yoktan sayıyorlar.

Belki o öğretmen o öğrenciye biraz daha samimi davransa,bir ödev yaptığında tebrik etse belki o öğrenci çalışkan olacak ama maalesef bir çok hoca bunu yapmıyor.

Biliyor musunuz siz hocalara karşı ne kadar samimi olursanız,ne kadar terbiyeli,ne kadar arkadaşça davranırsanız en kısa zamanda sizle arkadaş gibi konuşacaktır.

Tabi size güvenmesi de en önemlilerindendir.

Öğretmenlerin Öğrencilere Sorunlarında Yardımda Bulunmalı Mı?

Bazı öğrencilerin psikolojik sorunları olabilir veya ailesiyle ilgili sorunları olabilir.Bence bu andan itibaren öğretmenler devreye girmelidir.Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi burada önemli rol oynar.

Mesela az da olsa destek verebilir,
onlara öneride bulunabilir,ailesiyle bizzat kendisi konuşabilir.

Yada herhangi bir derste başarılı değilsiniz,çabalıyorsunuz ama olmuyor işte öğretmeninden yardım istemeli öğretmenlerinde anlayış göstereceğini eminim.Belki onlar size başka türde çabucak anlamanızı sağlayacaktır.

Bu yüzden herhangi bir sorununuzda öğretmeninizle konuşup,onlardan yardım istemek iyidir zaten öğretmenlerde anlayış gösterecektir sonuçta onlarda bir zamanlar öğrenciydi☺

Bazı öğrenci tipi vardır sınıfın düzenini bozar,sorunlar çıkarır ve derslere karşı ilgisizdir.Bu nasıl bir öğrenciliktir anlamış değilim.

Ama öğretmenlerde bu tür öğrencilerin üstüne fazla gitmemelidir.
O öğrencilerle veya öğrenciyle bireysel olarak konuşmalıdır belki çözülebilecek bir şeydir.

Öğrencileri sınıf içinde azarlamamalı veye rencide etmemeliler. Bu durum Belkide bu yüzden o çocuğun tüm okul hayatını böyle geçirecek.

O yüzden öğretmenlerin öğrencilere karşı biraz daha anlayışlı olmalarının öğrencilerin de öğretmenlerinin üzmemelerini,kırmamalarına ve saygılı olmalarını öneriyorum.

Sağlıklı,mutlu,huzurlu ve başarılı olmanız dileğiyle bu yazıyı da burada bitirmek istiyorum kendinize iyi bakın…

↘?Gizemli YAZAR?↙

Yılda Bir Kez de Olsa Hatırlanan Öğretmenin Toplumdaki İtibarı

Öğretmenlerimiz

11 YORUMLAR

  1. Gizemli Yazar yine iyi bir konuya değinmiş.
    bana soracak olursanız Öğretmen ve Öğrenci ilişkisi Nasıl Olmalı diye,seviyeli olması gerektiği kesindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.