Öğretmenlik mesleği ateşten gömlek

4
Öğretmenlik mesleği ve Öğretmen olmak
Öğretmenlik mesleği ateşten gömlek

Öğretmenlik mesleği ateşten gömlek

Günümüzde Öğretmenlik mesleği ve öğretmenlik toplum içerisinde en zor meslekler haline gelmiştir.

Gelişmiş toplumların el üstünde tutarak  büyük önem verdikleri öğretmenlik mesleğinin bu içler acısı hale gelmesi maalesef ülkemizin istenilen seviyeye gelmesini de engellemektedir.

Hepimiz biliriz ki bir ülkenin kalkınmışlığı o ülkenin eğitim seviyesine bağlıdır.Bir ülkenin eğitim seviyesi de o ülkenin öğretmenlerine emanettir.

Aslında ecdadımız  bu mesleğe peygamberlik mesleği ismini vererek büyük önem vermiştir.

Ne yazık ki toplumumuzda her alanda gerçekleşen  yozlaşma ve milli ve manevi değerlerden uzaklaşma neticesinde kendi öz anne ve babasına bile saygı göstermeyen nesillerin oluşmasına sebep olmuştur.

Özellikle orta öğretim kurumlarında yapılan öğretmenlik çok daha zor bir hal almıştır.Orta öğretim kurumları içerisinde ise akademik yeterliliği daha az olan öğrencilerin eğitim gördüğü meslek liselerinde öğretmenlik yapmak ya da Öğretmenlik mesleği ise ateşten gömlek haline gelmiştir.

Olumsuz örnekler Öğretmenlik mesleği ne olan değeri bitirme noktasına getirdi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan ve daha sonra bir çok ulusal kanalda da izlediğimiz videoda meslek lisesinde öğretmenlik yapan genç öğretmenimizin sınıf içerisinde gelişen olaylara karşı çaresiz kalışı içler acısı durumu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Maalesef her gün medyaya yansımayan onlarca okulda aynı olayların gerçekleştiği yadsınamaz bir realitedir.

Bunun birçok sebebi vardır.Örneğin TV dizilerinde rol model olarak gösterilen kötü örnekler toplum içerisinde insanların önem verdiği değerlerin daha çok ekonomik kaygılara dayalı olması, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatlarından kaynaklanan yasal boşluklar sıralanabilir.

Ayrıca kamuda gelir düzeyi ve toplumsal statüsü diğer mesleklere nazaran az olmasından dolayı başarılı kişiler bu mesleği tercih etmemektedir.

Tüm bu olumsuzlukların ortadan kalkması ve  öğretmenlik mesleğinin hak ettiği saygınlığa ulaşması için başta kamu idaresi olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin seferber olması ve hep beraber hareket etmesi gerekmektedir.

Aksi halde günden güne değer kaybeden  Öğretmenlik mesleği de kutsallığını yitirmektedir.

Bu durum işini yapan öğretmenlerin moralini bozmakta olup.Haksız bir şekilde zan altında kalmalarını sağlamaktadır.

Eğer ülkemizi düşünüyorsak bu duruma el atılmalı,öğretmenlere hak ettikleri değeri tekrar geri vermeli,işini yapan ve işini yapmayan öğretmenler ayırt edilmeli.

Aksi halde Yeni Türkiye yolunda kendimize ve toplumumuza kalkınma yolunda büyük bir set çekmiş oluruz.

Öğretmen Olmak ve Öğretmenin Toplumdaki Yeri ve Önemi

Yılda Bir Kez de Olsa Hatırlanan Öğretmenin Toplumdaki İtibarı

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.