Orta Doğu Üzerine

6

ORTADOĞU ÜZERİNE

Orta Doğu Üzerine Çevreci olarak, bu yazımda her zaman kaydetmek istediğim yalnız bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu isteğimden dolayı formatımdan  dışına çıkabilirim.

Sizlerden mazeret diliyorum,  kusur dilemişken, siyasetin hareketlendiği bu günlerde bu konuya istedim ki değineyim.

derinlemesine yıllar önce, bir  Suriye vatandaşı ile beraber yolculuk ederken, biraz Türkçe, yarı İngilizce, biraz da  arabi velhasıl kısaca tabirle,tanışma imkanım olmuştu.

Ta o zamanlar  bu Suriye vatandaşı “Biz Osmanlının Ahını Çekiyoruz, daha da çekeceğiz “ Birde bölgede Batının Çok ajanının olduğundan bahsetmişti.

demişti. gerçekten gelinen sınır da, orta doğu  istikrar, sükun ve rahat bulmamıştır.

Osmanlının Ah-ı, Onlara rahatlık  vermemiştir. Bunun mütenevvi sebepleri var. Ben burada, kendi bildiklerimi yazayım eksiği varsa, ki vardır. Sizler arkasına sıralayın.

1- Bu bölgelerin çoğu yer  zenginliği, Petrolde yayılımcı ülkelerin iştahını kabartıyor.
2- Halkın çoğu cahil bırakılmış, Eğitim Düzeyi düşük Buda Hem yayılımcı ülkelerin, Hem de yerli işbirlikçilerin, idare konusunda işlerini kolaylaştırıyor. Ciddi aykırılık yok, olanda sinmiş durumda
3- Çok önemlisi, Bölgede Demokrasi yok.
4- Saltanat sahipleri, Halkı sindirmiş, yetersiz bırakmış.
5- Yönetim Güçlü, Halk zayıf, perişan
Şıkları uzatmak mümkün, lakin görüldüğü gibi, şıkların ortak  noktası

Bölgenin dümen biçimi Krallık, Despot, Baskıcı rejimler. Bu rejimler ayakta vakit geçirmek için, zaman, devir başkaldıranları yok ediyor

zaman zaman  halkın ağzına sadece bir kaşık  bal çalıyor. Suudi Kralının ve Libya liderinin halkına dağıttığı üç kuruş gibi.

Burada, halk hareketi sonrası olabilecek işaret tehlikeli senaryoyu da, söylemeden geçemeyeceğim.

Korkum odur ki, bu karışıklıktan yararlanmak isteyen, kuvvetli kabile reisleri  durumdan kendilerine ödev çıkartıp, yönetime el koymaları veya seçimle işbaşına gelse bile, yönetimi sevip parlamentoyu, feshedip hakimiyetlerini duyurmaları

Bu bölgede olgunlaşmamış nesne değil, Buradan bizimde çıkaracağımız fazla dersler var.

Birincisi ki neden derse desin, Ülkemiz, bu ülkelerle  ile kıyaslanamayacak genişliğinde Bağımsız Özgür, Refah, İleri, Gelişmiş birleşik Ülke.

buna rağmen  bu değerlere ehil çıkıp, birbirimize sıkı, sıkıca sarılıp, kenetlenmeliyiz ki; aramıza fesatlıklar, düşmanlıklar girmesin.
Bu mevzu öyle yalnız yazıda anlatılacak aynı mevzu olmadığı için, şimdilik kısaca ara verip, yazımı burada kesiyorum. İnşallah daha sonra ki  yazılarımda da, bu konuyu dilimin döndüğünce işleyeceğim.
Şimdilik  hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler diliyorum

Anlaşılmak

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.