Oruçlu Olma

6
514

Oruçlu Olma

Oruçlu Olma

Ramazan Orucu Nihayet içerisinde “Bin aydan daha hayırlı, Kadir gecesini”   içerisine alan , kutsal Ramazan ayına eriştik.

Bizleri bu güne ulaştıran, tüm şeyleri yoktan var eden ve tüm şeylerin içeren Allah a ebedi hamd ve  senalar olsun.

Ramazan; on bir ayın sultanı, bir senenin en güzel ve en kıymetli kutlu ayı rahmetin sağanak sağanak yağdığı Kuran ayı da desek doğrudur.

Kuran- ı Kerim de bu kutsal ay ile alakalı olarak “Ramazan ayı insanlara yol gösterici doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık kanıtları  olarak kendisinde Kuran’ın indirildiği aydır.

Sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun hasta ve yolcu olanlar tutmadığı günler adedince  başka vakitlerde  oruç tutsunlar”. Buyurulmuştur.

Sevgili Peygamberimiz de Ramazan ayını   “Onun başı rAhmet, ortası mağfiret, sonu da günahlardan kurtuluştur” buyurarak anlatmışlardır.

Bu kutsal ayda oruç tutmak; sıhhatli mukim ve buluğ çağına ulaşmış, her Müslüman’a farzdır. Bilinmelidir ki Kuran’ın indiği ayda tutulan bu oruçlar, yalnızca yemeden, içmeden ve türlü münasebetten kaçınmak olmamalıdır.

Tüm bir senenin ağırlığını, kirini, günahını geride bırakmanın, Kuran’a, hayra ve Allah’ın rahmetine sığınmaya ulaşmanın fırsatı olması gereklidir.

Ramazan, bizlere karşılıksız lütfedilen nimetlerin ve açlığın, yokluğun ne demek bulunduğunu anlatır. Sahurlarıyla berekete uyandığımız, teravihleri ile hep beraber Rabbimize ibadet etmenin hazzına  ulaştığımız, fıtır sadakalarıyla, iftar sofralarıyla paylaşmanın doruğa çıktığı aydır.

Hidayet rehberi Kuran’ın yeryüzüne indirildiği, tüm günahlarımızı bir daha dönmemek üzere geride bırakacağımız mağfiret ayıdır Ramazan.

Ramazan ayında tutulan ve farz olan orucun kendi katında sayısal değeri , Rabbimiz, bir kudsi hadiste bizlere şu şekilde anlatmıştır.

“Âdemoğlunun her ameli kendisi amacıyladır. Yalnız oruç hariç o benim amacımladır. Ve mükâfatını da ben sunarim.”

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimiz orucun ehemmiyetine binaen “Oruç, günahlara karşı kalkandır”. Başka bir Hadis-i Şerifte ise “Kim inanarak ve sevabını da Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, işlemiş günahları affedilir”. buyurarak, orucun, bunun yanı sıra günahlarımızın af vesilesi olacağını da bizlere haber vermişlerdir.

Öyleyse kin, hased, kibir özetle kötülük adına ne varsa içimizden bir daha dönmemesine bu ay vesile bilinerek söküp atılmalıdır. Kötü söz, fikir, dedi kodu tuttuğumuz oruçlarla bizleri terk etmelidir.

“Kim Allah  rızası amacıyla bir gün oruç tutarsa Allah o bir günlük orucun nedeniyle, kulunun yüzünü cehennemden, yetmiş sene, uzaklık uzaklığında  uzaklaştırır” müjdesini Sevgili Peygamberimiz bizlere haber vermiş, oruçla erişeceğimiz nimetlerin ne kadar büyük bulunduğunu bizlere haber vermişlerdir.

Sevgili Peygamberimizin oruçlulara verilen o güzel müjdelerden birini daha sizlere okuyarak bitirmek istiyorum. “Cennette Reyyan denilen bir kapı bulunmaktadır. Kıyamet gününde bu kapıdan ancak ve ancak  oruç tutanlar girebilir. Oruçlunun dışında bu kapıdan kimseler giremez”

Urfa Köşe Yazar

İbrahim Halil GABİŞ

Musul dan Mektup Var

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.