Özürlü İnsanlar

13
266
Özürlü İnsanlar özürlü olmak

Özürlü İnsanlar özürlü olmak

Bizler kendi halimize ne kasar şükür etsek azdır.Düşünün bedensel özürlü bir insan ne kadar kötü bir hastalık.

1.İnsanı kolu olmazsa ne olur? Yazı yazamaz,yemek yiyemez,resim yapamaz,soru çözemez,kendi ihtiyaçlarını karşılamayabilir.İnsanı bir parmağı bile eksik olsa yinede bir şeyler yapmakta zorlanır kaldı ki kolda zorlanmayacak.

2.İnsanın ayağı olmazsa ne olur? Yürüyemez,parkta oynayamaz gezemez,hiç bir yere gidemeye bilir.Bir düşünsenize asla yürüyemeyecek siniz ne yapardınız üzülürdük  değil mi? İşte siz nasıl üzülürseniz onlarda öyle üzülürler.

3.İnsanın Gözü olmazsa ne olur? Kitap,kuran okuyamazlar.Yürüyemezler ve kimseyi de göremezler. İnsanın gözü olmazsa yürüyemez,koşamaz,gezemez de.Bizim gözümüz olduğu için ne kadar şükretsek azdır,çünkü biz görebiliyoruz de mi?

4.İnsanın Dili olmazsa ne olur? Konuşamazlar de mi hiç bir şeyini kimseye söyleyemez.İşte bu kötü bir şey insan konuşamazsa içindekilerini nasıl anlatacak? Tek iki ihtimal kalıyor oda eğer o kişi okuma-yazma biliyorsa kağıda söylemek istediğini yazar.Karşısındaki kişi ise o yazıyı okuyup ona karşılık verecektir zaten.Diğeri ise beden dili ile konuşurlar.Televizyonlarda bazı kanallarda sağ alt köşede beden dili ile konuşuyorlar.İşte bu iki şeyden birini kullanarak özürlü insanlarla bizde konuşabiliriz.

5.İnsanın Kulağı olmazsa ne olur? Tabi kide hiçbir şeyi duyamaz de mi? Televizyon izleyemez,şarkı dinleyemez,okula gitse bile okulda zorlanır.
Belki konuşabilir ama karşısındaki kisinin ne söylediğini duyamaz.Yine bunda da kağıda yazma ile konuşabilirler.Yada beden dili ile konuşurlar.

Tabi ki daha bilmediğimiz,ismini duymadığımız bir çok hastalık var.Allah (cc.) kimseyi o duruma düşürmesin.Her kim olursa olsun o hastaya da o hastaya bakan kişiye zor olacaktır.
Bir hayal edin sizde özürlü insanlardan birisiniz,kendinizi o özürlü olan insanların yerine koyun yani empati yapın ne hissederdiniz? Okula gidemediğiniz için,markete,pazara,parka gidemediğiniz için üzülürdü nüz de mi?Belkide kendinizi keşkelerle mutlu etmeye çalışırdınız.Şimdi bu hayali bir kenara bırakın da hasta olmadığınıza şükredin,bir sorununuz olmadığına,her kezle iyi vakit geçirdiğinize okula,parka ve çarşıya en önemlisi aileniz ve dostlarınız sizin yanınızda sizin her dediklerinizi alıyorlar bunun tadını çıkarın.Çünkü bazı özürlü insanların bakanları yok demi? ama bizim var.
Bu yüzden halimize ne kadar şükretsek azdır.Mutlu olun ve yaz tatilinin keyfini çıkarın derim.
Herkese İyi Tatiller Dilerim

Yüsra Nur Kansu

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

13 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar lütfen tartışmıyalım de mi? Zaten nisa sadece beni uyarmak istemiş.Tekrardan hepiniz birbirinizi uyardığınız için teşekkürler.

  2. Bir dakika özürlü diyince siz koru anlıyorsunuz gerçi insanlar o kelimeyi insanlara kötü diye yedirtmis ancak özürlü demek nisacim kusuru olan eksikliği olan demek bence ne anlamda yazdığını ilk önce yurtta sjrsaydjn zaten Bu yazılara GABİŞ HOCA bakıyor demekki hoca ne anlamda yazdığını anlamış küsür olsaydı hoca düzeltir di hem burada sana laf duşmez ayrıca bu hüsran yazısı sen karisamassin ki ayıp oluyor ama şaşırdım bu davranisindan ??

  3. Zaten hoca yanlıs olsaydı düzeltirdi özürlüde engellide aynı anlama geliyor engelli olsaydı daha güzel olurdu ama bu başlıkta gayet önemli bir konuya değinmiş bence tebrik ederim yüsracımmm???

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.