Pide Fırınları

3

PİDE FIRINLARI

Pide Fırınları kuşkusuz ilimiz Urfa  etkinlik gösteren Pide fırınları hayatımızın vazgeçilmezlerinden;

özellikle hele Bayanlarımız düşüncesince bu sektör vazgeçilmez .

lütfen Bayanlarımız alınmasın ve bana darılmasın, en gereğinden onlara kolaylık sağlıyor, işlerini kolaylaştırıyor.

Fırına yalnız bir tepsi gönder ; hanım akşam namazı gün batana kadar  serbest o gün senin, bu gün benim gel keyfim gel, gezmeler, tozmalar falan oh be canıma değsin…..

Hanımlar gezsin canım; zavallı fırıncılar düşünsün…
Aslında ben bu yazımda Bayanların ayağına henüz fazla dolanmadan  sizlere bu fırınların isinden, pasından, dumanından konuşmak istiyorum.

İlimiz pide fırınlarının çoğunda hararetli yandığı için, kullanışlı olduğu için, ekmek  gramajının bayağı düşük  olduğu maksadıyla gibi sebeplerle çam odunu yakıt olarak kullanılmaktadır.
çam odunu da bilindiği gibi yağlı, reçineli olduğu özgü is, kuru toz , partikül üretmekte ve asıl olan sıkıntı  da burada başlamaktadır.

Özelikle yaz aylarında yazlık ve damlarda yaşam süren halkımıza ; uçuşan bu siyah antipatik parçacıklar halkımıza zor anlar yaşatmaktadır.
Halkımızın bilmesi için söylüyorum. Yaz aylarında pide fırınlarının çam  odunu kullanması İl Mahalli çevre  Kurulu kararı gereği yasaklanmıştır buradan sesleniyorum.

Halkımızın bu konudaki şikayetlerini gereği hakkında ilgili makamlara Belediye, vilayet veya  Orman Müdürlüğüne iletebilirler.
Fırıncı esnafımızın da halkımıza özelikle yaz aylarında bu sıkıntıları yaşatmamak adına  çam  odunu yerine  meşe vesaire  gibi reçine siz odunları yakıt olarak kullanmalı;

ayrıca doğrusu önemli yatırımlar yapılarak ilimize getirilen doğal  Gazın kullanılması en  ideali ve en ekonomiği  en çevreci olması dolayısıyla; en doğrusudur.
Ey fırıncı esnafımız gelin halkımıza kulak verin; Urfalının daha ziyade bedduasını almayın; şimdiden önlemini alın; çam  odunundan vazgeçin sizlere dua edelim…

temiz havada yaşamak dileklerimle

hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler diliyorum…

Teknolojinin Esiri mi Oluyoruz

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.