Popüler Meslek Yalakalık mı

0
264
Popüler Meslek Yalakalık ve Dalkavukluk
Popüler Meslek Yalakalık mı

Popüler Meslek Yalakalık mı?

       Popüler Meslek Yalakalık mı? Sorusundan önce Yalakalık nedir? sorusuna cevap alalım Kendisine saygısını kaybetmiş insanların kendi çıkarları uğruna başkalarına gereksiz ya da hak etmediği iltifatlarda bulunmasına, “Yalakalık” , ” Yağcılık” yada “Dalkavukluk” denir.

Yalakalık, tarih boyunca hep revaçta olan, asırlarca babadan oğla tevarüs eden, özellikle seçim arifesinde daha da tebarüz eden ve yetişen gençlerimizin, kolay edinilmesi bakımından,  gözde meslek olarak, maalesef bilinçsizce tercih ettikleri önemli (!) bir meslektir.

Hayati önem arz eden bu çok itibarlı (!) Popüler Meslek ,literatürde kendi içerisinde başlıca ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz.

Birincisi seçilecek kişinin, yaşına başına bakılmaksızın, kendisinden küçük de olsa elini öpen, her zaman ve zeminde emrine amade olanların yapmış olduğu asıl yalakalıktır ki bu mesleği icra edenler, çok bilinçli olup kendi şahsi menfaatleri gereğince kime yalakalık yapacaklarını ve bunun sonucunda neyi net olarak elde edebileceklerini çok iyi bilirler.

İkincisi ise kime yalakalık yapma noktasında mütereddit kalıp birinci gruptaki yalakanın, yalakalık yaptığı kişiye mi yoksa yalakanın bizzat kendisine mi yalakalık yapmak konusunda bir türlü karar veremeyenlerin yaptıkları, tali derecedeki yalakalıktır.

Bu cümleden olanlar tam olarak ne amaçla yalakalık yaptıklarının farkında olmadıkları gibi bu eylemlerinin sonucunda neyi elde edebileceklerini de kestiremezler.

Netice itibariyle hangi yalakalık türü olursa olsun bu mesleği özenle icra edenlerin, beş yılda bir elde edebildikleri tek kazanç ise takriben bir yada iki ay devam eden oldukça hareketli bir süreçte açılan bürolarda lahmacun yeme ve/veya çay içmektir.

Yalakalık yapanlar için Ramazan Orucu talihsizlik oldu

Yalakalık yapanlar için bu seçim dönemlerinin Ramazan Orucu na denk gelmesi sonucunda kendileri açısından bir talihsizlik olarak değerlendirilebilecek bu süreçte her iki grup, sadece bir aylık beleş çay içmekle yetinmek durumundadır.

Seçim arifesi dönemlerinde güler yüzlerini kendilerinden esirgemeyen adayların bu çok samimi ama yapmacık yüzlerini, bir sonraki seçime kadar görme şansına sahip olamayan yalaka takımı, iki seçim arasında kalan dönemde, yalakalık yaptıkları kişileri bizzat seçip bir yerlere getirdikleri taktirde sanki kendileri vekil onlar asilmiş gibi onlarla fotoğraf karelerinde bulunma şansını yakalayabildikleri taktirde, dünya kendilerinin olmuş gibi çektirdikleri bu fotoğrafları beş yıl boyunca sosyal medya gibi muhtelif platformlarda büyük bir keyifle yayınlayarak bununla teselli olmaya çalışırlar.

Bir sonraki döneme kadar yalakalık yaparak reklamını yaptıkları kişilerin yerine “motosiklet üzerinde yarış yaparken hedefe kilitlenen” yada “şekilsen” “sen de ölesen” gibi argo ifadeleri ortalıkta dolaşan, bu itibarla ehliyet ve liyakatten azade oldukları tartışmasız olan kişiler, ikame edilip önlerine konuldukları taktirde hiç tereddüt bile etmeden adeta kıblesini değiştirir gibi “büyüklerimiz taktir buyurmuşsa bunda mutlaka bir hikmet vardır”

Sonuç itibariyle denilebilir ki toplum olarak gelişip kalkınabilmenin esas yolu, bu mesleğin bir an önce unutulmaya yüz tutmuş meslekler kabilinden kabul edilerek yetişen gençlerimize seçilmesi gereken bir meslekmiş gibi gösterilmemesi ve yalakalık mesleğinin tevarüs edilmesinin, en azından toplum vicdanında men edilmesinden geçer…!

Meslek Seçimi ve Mesleğimizi Seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Meslekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.