Renklerin Dili

1

Renklerin Dili

Renklerin Dili

BEYAZ : saflığın ve temizliğin rengi olan beyaz olumlu duyguları yansıtmak için kullanılan bir renk olmuştur.Bu yüzden Batı toplumlarında gelinlik rengi olarak saf ve temizliğin rengi olan beyaz tercih edilmektedir.Bazı Asya toplumlarında ise matem ve yas rengi olarak da beyaz kullanılmaktadır.

SİYAH : batı kültüründe siyah yası ve matemi sembolize eder aynı zamanda resmiyetin de rengidir.Buna karşın siyah Çin ‘de kışın ve kuzeyin sembolüdür .Eski MISIR VE Kuzey Afrika ülkelerinde ise siyah ,verimli toprağın ve yağmurla şişmiş bulutların rengine benzediği için bereketin simgesi ve rengi olarak kullanılmıştır .Batıda üzüntü,keder,karamsarlık,yas gibi anlam ve duygular ifade etmek için kullanılırken doğuda daha da farklı anlamlar içerebilmektedir.

KIRMIZI :aktif ve dinamik yapısı sayesinde,tutkunun,ateşin,aşkın,ihtirasın,tehlikenin,dikkatin,seçiciliğin ve hayatın rengidir. Hindistan’da gelinler kırmızı giymektedir .Ateşin rengi olan kırmızı cehennem,şeytan ve şeytanlığın rengi olarak da kullanılmaktadır.Çin’de ise üretkenlik ve şans anlamı taşımaktadır .Bunların yanı sıra kırmızı dikkat çeken bir renk olmasından dolayı bir statü sembolü olarak da kullanılmaktadır .Devletin ve bürokrasinin rengi de ağır başlı otoriter renk olan kırmızıyla ifade edilmektedir .Bu nedenle devlet çalışanlarının araçları kırmızı plakalı olmaktadır .

SARI :altın ve güneşin rengi olan sarı eski Mısırda gözden düşme,kıskançlık ve utancı simgelemektedir .Çin’de ise  saltanatı ve sarayı sembolize eden sarı ,renklerin içerisinde en sıcak olanlardan birisidir.

MAVİ : gökyüzü ,su ve denizlerin aynı zamanda sonsuzluk ve huzurun rengidir. Bunların yanı sıra dinlendirici ve yatıştırıcı özelliğe de sahiptir .

YEŞİL : mavi ve sarının birleşiminden oluşan ve her iki rengin özelliklerini barındıran yeşilin en büyük özelliği huzur veren ve dinlendiren bir renk olmasıdır.Mavisi fazla bir yeşil soğuk bir etkiye sahipken sarısı fazla olan daha sıcak ve huzur veren bir özelliğe sahip olur

MOR :duyguları açığa çıkardığı , insanların bilinçaltında korktuğu tespit edilen bir renktir .

Doğu Türkistan Kan Ağlıyor

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.