Selam vermek selam almak ve Selamlaşmak

4
176
Selamlaşma ve Selamlaşmak
Selam vermek selam almak ve Selamlaşmak

Selam vermek selam almak ve Selamlaşmak

Bu haftaki yazım da Selam vermek selam almak ve Selamlaşmak dinimiz açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Dinimizde selam vermek çok büyük öneme sahip öyle ki büyük sünnetlerdendir.Selam , karşılaşan müminlerin birbirlerine yaptıkları duadır, bu sebepten dolayı dinimizde       selam vermek çok önemlidir.Kısaca Selam vermek sünnettir.

Tabi Selam vermek nasıl ki sünnet ise selam almak da farzdır. Böylece birbiriyle karşılaşan iki mümin Selamlaşma olayı gerçekleştirirse Allah’ın rızasına erişmiş olur.

Yüce kitabımız Kuran’ı kerimde bu konuyla ilgili bir çok ayet vardır.Yüce dinimiz İslam bu konuya ayrıca önem vermektedir.

Gelelim Selam vermek selam almak Selamlaşma

Selam vermek : En uygunu karşı tarafa ”Esselamü aleyküm” demektir.

selam almak  :  selam alan kişi selam veren kişiye ”aleyküm selam” der.

Selamlaşmak  :  İki kişinin bu şekilde selamlaşmasına denir.

Günümüzde selâmün aleyküm demek yerine “günaydın, merhaba , iyi günler ” gibi samimiyet kuran sözcükler kullanılsa dahi selamın yerini tutamaz.

Birine selam vermek ona aynı zamanda dua etmektir.Birinin tanımadığından başkasına selam vermemesi de çok yanlış bir davranış olup dinimizde kıyamet alameti sayılır.

Çünkü selam dargınları birbirine yaklaştırır, aradaki yabancılığı kaldırır , samimiyeti kurar, yeni dostluklar kazandırır,kalpteki kini söker kalbi yumuşatır ,aradaki duvarı yıkar

sahabeler için selam o kadar önemliymiş ki iki sahabe yan yana yürürken aralarına bir duvar bir ağaç gibi bir şey aralarına girse tekrar karşılaştıklarında birbirlerini selamlaşırmış.

Günümüzde Müslüman toplumlar sahabeler kadar selam vermeye sadık olsalar bile selamlaşmaya ve selamı yaymaya çalışmalıyız.

Selam müminlerin birbirlerine kardeş olduklarını hatırlatan duadır aynı zamanda .Müslüman kişinin kimliğini ortaya çıkarır.

Müslüman toplumların birbirleriyle güçlü bir bağ ile ilişkilerini sürdürmelerini sağlar. Selam, birbirlerini tanıyanlar arasında muhabbeti arttırır, birbirini tanımayan insanlar arasında da muhabbeti besler.

Selamlaşmak dostluğun , sevginin , saygının artmasına neden olurken kin, nefret ve korkularında yok olmasına neden olur.

Selam vermek imanın en güzel kanıtlarından biridir, Müslüman kimliğin ortaya çıkmasını sağlar.

Selam vermek kişinin mütevaziliğini , alçak gönüllülüğünü gösterirken ayrıca karşımızdakinin gönlünü almamızı da sağlar.

Selam vermek Müslümanların birbirleriyle dostluk kurmalarını , Müslüman toplumların birbiriyle kaynaşmalarını gerektiren sözle uygulanan bir davranış şekli olup ilişkilerin güçlenmesini sağlar.

Kudüs’ü Yakından Tanımak ve bilmek

Kibirli İnsan Kendini Bitirir

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.