Şeytanın Tuzakları

2
342

ŞEYTANIN TUZAKLARI

Şeytanın insanları avlayabilmek için birçok tuzağı bulunur. Bunlardan en önemlisi ÖFKE dir. Aklın doğruyu düşünme yeteneğini kaybettiği anda şeytan devreye girer ve günahı işletir. İnsan öfkeliyken şeytan onunla , küçük bir çocuğun topla oynadığı gibi oynar.

İkinci en büyük silahı NEFSİN HELVASI dır. Ki bunda da insan kendini büyük görür kibirlenir. Kibirli insana günah işletmek kolaydır.KİBİR genelde makamı, parası ve malı ,eğitimi yüksek olanlarda görülür. Kişi bu özelliklerinden dolayı kendini diğerlerinden büyük görür.

Bir diğeri HASED tir. Onda var neden bende yok. Bu tam şeytan özelliğidir. Şeytan da Hz.Adem’e olan hasedinden dolayı lanetlenmiştir.Allah’ın (CC) onu üstün görmesini kendine yedirememiştir.

HIRS bir diğer yoldur. HIRS insanın aynen öfke gibi akli melekelerini kaybetmesine yolaçar.Hırslı kişinin helal haram kavramı kalmaz ve herşeyi elde etmek ister. Hz.Adem aleyhisselamı şeytan hırsla kandırmıştı. Cennette herşey serbest iken O’nu tek serbest olmayana yöneltmişti.

OBURLUK bir diğer yöntemidir. İhtiyaçtan fazla yemek yemek insanın şehvet ve nefsini azdırır.Ayrıca ibadetlerde ise zorluk oluşturur. Uyku getirir , tembelliği arttırır.

LÜKS düşkünlüğü. Ev, eşya,giyim düşkünlüğü şeytanın bir diğer kullandığı tuzaktır. İnsan bunlara normalin üzerinde meyledince hayatının tek anlamı ve hedefi olarak bunlar kalır. Hep daha iyisini ister ve aldanır. Ömrünü bunların peşinde Allah’tan gafil olarak bitirir. Bunlara MAL ,MÜLK VE PARAYI da katabiliriz.

ACELECİLİK . Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur.”Acele şeytandan, itidal Allah’tandır

Balkan Deryası

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.