Sigaranın vücudumuza zararları ve Sigara ile Mücadele etmek

7
Sigara ile Mücadele etmek ve sigaranın zararları
Sigaranın vücudumuza zararları ve Sigara ile Mücadele etmek

Sigaranın vücudumuza zararları ve Sigara ile Mücadele etmek

Bugün sizlere Sigara ile Mücadele etmek için bir yazı hazırladım. Yazımda          Sigaranın vücudumuza zararları ve sizlere Sigarayı hayatınızdan nasıl çıkarabileceğiniz hakkında ip uçları vereceğim.

Öncelikle düşmanımızı bir tanıyalım.

Sigara nedir ?

İnce kağıda, kıyılmış tütün sarılarak hazırlanan, silindir biçiminde, ağızdan dumanı çekilen ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.Öncelikle Tütünün geçmişine baktığımızda çok uzak diyarlara gidiyoruz.

Tütünü ilk kullananlar Amerikalılardır. Tütün Amerika’dan Avrupa’ya gelince ticari önemi artmıştır. Ülkemizde ise kullanımı 1600 lü yıllara denk uzanır. Hatta Padişah 4. Murad tütün kullanımını yasaklamış olup kullananlara da ciddi cezalar vermiştir.

Sigara ile Mücadele etmek Şart Çünkü Sigara Bedene ve Ruha  Zararlıdır.

İsmi, tadı, rengi, kokusu ne olursa olsun bireyin ruhsal ve fiziksel sağlığını tehdit eden her alışkanlık zararlıdır.

Sigaranın en zararlı maddesi NİKOTİN dir. Nikotin çok zehirli bir maddedir ve bireyi bağımlı yapan bu maddedir. Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda yaşanan yoksunluk sendromunun sebebi beyinde nikotinik reseptörlerdir.

Nikotinden hariç Sigaranın vücudumuza zararları saymakla bitmez.Sigarada yaklaşık olarak 4000 çeşit zehirli madde vardır. Gırtlak ve beyin kanserlerinin  %99′ u, beyin kanamalarının da  %85’i, damar tıkanıklıklarının %90’ı, akciğer kanserlerinin de %90’ı sigara kaynaklıdır.

Sigara içenlerin vücuduna %15 ile %33 oranın da daha az oksijen girmektedir. (Kapalı bir odada içilen bir tek sigaranın dumanı iki aylık bir bebeğin ölümüne neden olmuştur.)

Sigara sağlığın olduğu kadar cilt güzelliğinin de düşmanıdır. Anne adayı sigara içerse, çocuğu; %80 erken veya ölü, %65 özürlü (alkolde %100), %20 normal sürede, fakat normalden küçük doğar.

Düşmanımızı yeterince tanıdıysak şimdi nasıl mücadele edeceğimizi konuşalım …

Sigara ile Mücadele etmek için neler yapmalıyım?

1)Sigara içtiğiniz zamanları tespit edip daha dikkatli davranmanız durumunda sigara ile mücadele için ilk adımı atmış olursunuz.

2)Kesin karar vererek herhangi bir gün seçilerek bırakılabilirsiniz.Karar verme sürecinde Sigara sebebiyle sağlık sorunları yaşayan insanlarla sohbet etmek karar vermenize yardımcı olur.

3) Sigara içmeden geçirilen gün sonunda kendinizi ödüllendirmeniz sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracaktır.

4) Sigara içen arkadaş ortamınızdan ve size sigarayı hatırlatan nesne ya da içeceklerden korunmanız sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.

5) Sigarayı bıraktığınız andan itibaren yaşadığınız olumlu şeyleri not etmeye başlayın ve motivasyon aracı olarak kullanın …

6) Planlı ve Farkındalıklı bir yaşam sizi sigaradan uzak tutacaktır.

7) Bol Bol açık havada yürüyüş yapmanız içinize çektiğiniz her nefeste sağlıklı yaşamı hissetmeniz sizi motive edecektir.

Son olarak Sigarayı hayatınızdan çıkardıktan sonra onun yerine kendinizi iyi hissettirecek alışkanlıklar edinmelisiniz.

Bir daha ki yazımda sizlere Olumlu Alışkanlık Kazanma ve   Hayatınızı Zenginleştirecek alışkanlıklardan bahsedeceğim .

Ne zaman Adam oluruz ?

(Başkalarının da en az bizim kadar değerli olduğunu düşündüğümüz zaman ) TAER

Psikolojik Danışman  Tarık ERİK

Sigaranın Zararları

Farklı olmak ve fark yaratmanın farkında mısın?

7 YORUMLAR

  1. Benim de en yakın arkadaşım sigarayı bıraktı kendisi nasıl mı bıraktı hocamızında belirttigi gibi kesin bir gün belirleyip o günden sonra hiç içmedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.