Sınav Taktikleri Başarıya Götürür

0
106
Kendine Güven ve Sınav Taktikleri
Sınav Taktikleri Başarıya Götürür

Sınav Taktikleri Başarıya Götürür

Sınav Taktikleri Başarıya Götürür yazımızın başlığında da görüldüğü gibi sizlere sınav taktikleri hakkında bilgi vereceğim bu sınav ygs,lys,teog tabi yeni sistemle adı ne ise? hazırsanız başlayalım;

En büyük Sınav Taktikleri Öncelikle Kendine Güven derim.Sınava KENDİNİZE Güvenmeden girmeyin en azından bir azim bir hedef ile girin.İnanın Başarının Anahtarı burada yatar.

Bazen çok rastladığım oluyor sınava smokin , elbise veya abiye ile giriyor sınava ( tabi bu işin şakası ??) ya biz sınava rahat bir şekilde girerek rahat bir şekilde sorular çözülür dediğim gibi RAHAT GİYİNİLMELİ.

Şimdi diğer bir başka konumuz ise sınava girmeden hemen önce WC ( lavabo ) ihtiyacımız giderilmeli ” yok ben böyle iyiyim yok ben hiç gidemem derseniz sınav esnasında çok pişmanlık çekersiniz ki sınav sürerse en az 2.5 saat tir değil mi ? Yani WC KULLANILMALI .

Şimdi sınava başlaya bilirsiniz bir diğer Başarının Anahtarı  sınavda kodlama ve kodlamalarda Çünkü Doğru Kodlama başarıya götürür.

Sınava başlarken önce bir turlama yapalım yani önce kolay soruları bitirelim sonra 2. Turlamaya başlayarak daha kolaylarını bitirelim bitirdikten sonra ise daha zorlarını bitirelim yani 4 turda bütün kitapçığı doldurabiliriz .

Mesela sınavda şöyle durumlarla karşılaşabiliyoruz. A. B.  C. D diye gider sorular ilk 8-9 sor c c c c c c böyle olursa arkadaşım kesinlikle bir yanlışlık vardır . hangi kitap.  C c c c c c diye verir ki? DEMİ! ?

Diğer bir konu da sınav sorularını DİKKATLİ bir şekilde okuyarak soruları kaçırmayalım.

Başarının Anahtarı Doğru Kodlama

Başka bir konu da bazen soruyu okuyup ilk gördüğümüz cevabı işaretliyoruz. Tabi bana kalırsa soruyu okumadan işaretlerim ama ?? Şaka şaka ( ?????) yani BÜTÜN ŞIKLARA BAKMADAN işaretlemek yok.

Ha bir de sınav ortasında kodlama yapmak var mesela ben sınavda matematiği yaptıktan sonra kodlama yapıyorum . eğer 1 soruyu yaptıktan sonra kodlama yaparsanız dikkatiniz dağılır ve sorulara pek odaklanamazsınız !!! Ki bu da sizi strese koyar yani KODLAMALARI DERSTEN DERSE YAPMALIYIZ !!!! ( önemli)

Sınavdan önce kimseyle diyaloğa girmeyin hiç bir şekilde daha doğrusu mesela arkadaşımız derse ki ” sınavdan sonra bir şeyler yapalım mı? ” derse. şu şekilde cevap vermenizi tavsiye ederim ” ya sınav sonrası hangi psikoloji de olurum bilemiyorum SINAV SONRASI KONUŞURUZ” derseniz daha rahat sınava girersiniz.

Bu taktikleri kullanırsanız dediğim gibi DAHA RAHAT SINAVA GİRERSİNİZ.

Gerçekten de sınav stresini atlatmak çok zordur ama atlatmak için bu taktikler dışında en önemlisi en başta dediğim gibi Kendine Güven en önemlisi bu zaten kendine güvenin olmazsa hiç bir şey yapamasınız .

Mesela ben en son PYBS ( parasız yatılılık ve bursluluk sınavı ) ‘ na girmiştim size o stresimi anlatamam ben sadece PYBS ‘ ye girerek bu stresi yaptıysam sizi TEOG, YGS , LYS ( şimdiki adı ile ne ise ) lise üniversite sınavlarını da ki stresi düşünemiyorum ???.

Bir yazımın daha sonuna geldik hiç bitirmek istemezdim ama bir diğer yazımda görüşürüz ??? inşallah  Sınavlarımızı 1.lik ile bitiririz…???

Sınav Stresi            TEOG Sınavı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.