Sınavda Son Viraj ve Sınav Sonrası

0
244
Sınav Sonrası ve Meslek Seçimi
Sınavda Son Viraj ve Sınav Sonrası

Sınavda Son Viraj ve Sınav Sonrası Ne yapmalıyız…

Arkadaşlar merhaba bugün ilk yazımı sizlerle paylaşıyorum. Bugünün TYT sabahı olması da benim için ayrıca anlamlı. Umarım Sınavda Son Viraj ve Sınav Sonrası yazım sizler için faydalı olur. Bana zaman ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.

Sınav günü ve sonrasında olacaklar nedeniyle yıllardır emek harcayan herkesi bir stres basmakta. Bu yazımda sizlere sınav sonrasını nasıl değerlendirmeniz ve üzerinize çöken bu stresle nasıl başa çıkmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğim.

Başlamadan önce sizlerin “sen bizi anlayamazsın, yaşamayan bilemez..” vb. sitem cümlelerini duyar gibiyim lakin merak etmeyin geçtiğimiz sene bu maratonu yaşamış biri olarak bu duygulara çok yabancı sayılmam.

Öncelikle sizi basan bu stresin gayet normal ve tüm rakiplerinizde aynı stresin olduğunu kabul etmelisiniz ve bu stresin temelinde yatan kaybetme korkusundan kurtulmalısınız.

Çünkü bu korkunun sebep olacağı aşırı heyecan durumu hem sizleri yıpratacak hemde en güzel zamanlarınızın kalitesini düşürecektir. Bu korkuyla baş etmenin yolu kaybetmek denen şeyin sizdeki karşılığını bulmak ve bu sorunu çözmektir.

Örnek vermek gerekirse sizdeki kaybetmek

Başarılı biriyken gözden düşmek mi?

Ailenizin emeklerini boşa çıkarmak mı?

Arkadaş çevrenizde ezilmek mi?

Hayallerinizi elde edememek mi?

Bunlar gibi birçok örnek yazabiliriz ama sizden ricam korkunuzu seçerken kendinize dürüst olmanız. Korkunuzu seçtikten sonrası kolay her birinizin ayrı ayrı bununla başa çıkabileceğine eminim.

Sınav Sonrası psikoloji oyununa geçmeniz şart

Diğer bir nokta, aylar boyu çalışarak strateji oyunlarıyla hazırlandığınız bu sınavdan sonra oyun sisteminizi değiştirip psikoloji oyununa geçmeniz şart.

Çünkü sınava kadar binlerce rakibiniz vardı evet ama artık tek rakibiniz var oda sizsiniz. Hepiniz “Acaba olacak mı?” kaygısıyla içinizde büyüyen stres topunun ve bunun zararlarının farkındasınız.

Bu topla başa çıkmanın yolu ise inanç ve kanaat. Bugüne kadar çalıştınız artık olacak olan ile yetinip mutlu olma vakti. Şunu da bilin ki üniversite ortamı şimdiye kadarki okul ortamlarınızdan çok farklı.

Siz bölümünüzü ve mesleğinizi sevip onunla layıkıyla ilgilenirseniz basamak kat edebileceğiniz bir koca merdiven var önünüzde, bölümünüz her ne olursa olsun.

Yazımın sonuna doğru aile veya çevre baskısıyla kendi hayallerini çöpe atan gençlerden bahsetmek istiyorum. Lütfen bu hayatın sizlerin hayatı olduğunu unutmayın.

Birkaç gün kendinize vakit ayırın ve ne istediğinize gerçekten karar verdikten sonra çevrenizin karşısında durun. Çünkü emin olun etrafımızda gördüğümüz verimsiz çalışanların çoğu mesleklerini sevmeyerek yapan insanlar.

Çevrenizin sevdiği değil kendi sevdiğiniz işi yapın.Kısaca Meslek Seçimi sizin hayatınız, hayatınıza sahip çıkın. Unutmayın insan sevdiği ve mutlu olacağı yerde olmalı.

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

Sınav Stresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.