Sıra Geceleri

3
urfa sıra gecesi

SIRA GECELERİ

Bu yazımda, İlimizin, dışarıda tanıtılmasına katkıda bulunan, Urfa sıra gecesi  Veya ‘SIRA GECESİ’ diyerek tanımlanan, Davullu zurnalı cemiyet törenlerini andıran, eğlencelerinden konuşmak istiyorum.
Bilindiği gibi, Bu çeşit eğlenceler şanlı Urfa da genelde, Balıklı göl civarında,  su Meydanı ve yıldız meydanında  yapılmaktadır.

eski URFA evlerinin restore edilerek, misafir Evi   altında, yemek  Lokanta, Bazılarında 3-5 yatak  kapasitesi bulunan, Pansiyon hizmetlerinin verildiği  geneli de,  Konutların bulunduğu

duyarlı  alanlarda bulunmaktadır.

Bazı Otellerin, Çay Bahçelerinin de bu eğlenceleri düzenledikleri vakidir. Buraya kadar her şeye tamam, hem de önceki Urfa Evlerini restore ederek İlimiz Kültürüne, Turizmine katılanlara binlerce teşekkür ediyor. Onlara minnet ve şükran borçluyuz.
Yalnız benim  burada Madalyonun öbür yanından da, bahsetmek istiyor  dikkatlerinizi o yöne de çekmek   istiyorum.
Öncelikle bunlar, bu gibi yerler, birer Lokanta, kısmen  Pansiyondur.

meşru olarak, hayat dolu musiki yapabilmeleri için, Ruhsatları vs. yanında, yaşayan musiki izinlerinin olması, Ayrıca  Gürültü seviyesinin 5 dBA dan daha yüksek  olmaması gerekir ki, Buralarda Urfa sıra  Gecesi Eğlenceleri başladığı zaman, Davul Zurna sesi, elektrokardiyografi saz, Darbuka v.s. nin sesinden, o mahalle ayağa kalkıyor.

Bölgede sakince hayat sürmek  mümkün değilken

bu  evlerde  bu müziği dinleyen, bu müzikle eğlenen, bu eğlenceden, bu korkunç gürültüden ne ya da neler  anlıyor, doğrusu ben  anlamıyorum.

Birde o bölgede yaşayan vatandaşlarımızı düşünelim, bu yaz geceleri DAM’da yattıkları kesinken, bu gürültüde kesinlikle uyunur mu?

Hastası, hele, hele cenazesi olan insan, kesinlikle tahammül eder mi?

.Adına sıra  gecesi yapıyoruz, bu işten ekmek  yiyor, diyenler bu vatandaşlarımız  iyi olsalar, hastaları olsa, cenazeleri olsa, aynı anlayışı gösterirler mi?

doğrusu kaygı ediyorum. Cevapları ne ya da neler  olursa olsun, tahammül etmeyecekleri kesin.

ilimiz çevre  Orman Müdürlüğü elemanlarının, bu işyerlerini  gürültü seviyesine uymaları Açıkta Elektronik olarak yükseltilmiş etkili müzik yapmamaları konusunda, birçok kez uyardığını, uymayanlara yasanın cezai işlem yapılacağını, vatandaşların duyarlılık gösterip, bu tür  şikayetlerini, çevre  Müdürlüğüne bildirmelerini buradan duyurmak istiyorum.
Gelelim sıra  gecesine, Soruyorum ALLAH aşkına, çoğumuz da sıra  geziyoruz, hangimizin sıra  gecesinde Davullu Zurnalı düğün yapıyoruz

hakeza ancak böyle bir  şey var mı?

böyle bir kültürümüz var mı?

Bunun adı, düpedüz Davullu Zurnalı düğün, Düğün salonlarında yapılanın aynısı, tek fazlası var, yanına çiğ köfte, yemek, tatlılıkla koymuşlar.

Bu etkinlikler, Düğün salonlarında, saklı yerlerde yapılırsa, kimsenin itirazı da olmaz

kimsede keyifsiz olmaz, Ama bu yol açık alanda, Damda, duvarda, Avluda yapılanına da, itirazım var arkadaş, yazıktır

O bölgede oturan vatandaşlarımıza yazıktır, Hastası olanlara yazıktır, Cenazesi olanlara yazıktır. Bunları da tasarlamak gerekir. Ata sözününde dediği gibi, geçmiş zaman iğneyi kendimize batıracağız, sonra çuvaldızı başkasına demi?
gürültüsüz  sakin bir hayat geçirmeniz dileklerimle

hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim…

Kendi Yolunuzdan Çekilin

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.