Sosyal Medya Hastalığı

3
Urfa haber ile Sosyal Medya Hastalığı
Sosyal Medya Hastalığı Urfa haber

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI   SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Hastalığı  21.Yüzyılın hastalığı sosyal medya hepimizi etkiliyor.
Ve bu öyle bir hastalık ki adeta Çağımızın Hastalığı bunun için rehabilitasyon merkezleri kuruluyor bu hastalık kişiden kişiye değişiyor ama çözüm o kadar’da kolay değil.
Kişi iradesi sürekli onu istiyor ve kullanmadıkça hayatla bağlarını kopartma eşiğine geliyor.
Sosyal medya gün geçtikçe tehlikeli bir hale geliyor uzmanlar sık sık ebeveynleri uyarıyor çocuklarınızı kontrol edin eğer kontrol etmezseniz ileride sosyal medya onlar için bir risk oluşturacak ve sizler müdahalede geç kalırsanız çözümü çok zor bir hal alır diye uyarıyor.

Peki sosyal medya neden bu kadar tehlikeli ? Çağımızın Hastalığı ile baş etmek

Sosyal Medya Hastalığı namı değer Çağımızın Hastalığı  bağımlılık seviyesi yüksek bir teknoloji hastalığı ve bu hastalık kişinin iradesi güçlü değilse tedavi sürecini ve tedavi yöntemini zorlaştırıyor,zorlaşması kişinin tedavisini olumsuz etkiler tedaviden olumlu dönüşler alınamaz.Sosyal medya kullanımını kısıtlamak iyi bir çözüm değil.
Çünkü kişi kısıtlandığını hissettiği için daha çok sosyal medya kullanmak isteyecek ve bu durum tedaviyi olumsuz etkileyecektir. Onun yerine kişiye belli zamanlarda belli şartlar içinde sosyal medya kullanmasına izin verilmelidir.
Kişi kısıtlanmadığını anladığı takdir’de tedaviye uyum sağlayacak ve bu bağımlılık dan kurtulmak için çaba sarf edecektir.
Sosyal medya belkide çağımızın en büyük sorunu ama bu sorunla tek başına mücadele etmek zorunda değiliz.Uzmanlardan veya ebeveynlerimizden yardım alabiliriz.
Sosyal medyayı kullanmak zorunda değiliz ama bizler kimlerden ne gördüysek yapmak için elimizden geleni yaparız ve bu bazen kötü sonuçlar doğurabilir
Kimse ne yapıyorsa onu yapmak kötü sonuçlar doğurur ama bizler sonucu ne olursa olsun yapmak isteriz sosyal medya’da buna bir örnek.
Sosyal medya toplumu etkiliyor ve bunun en önemli örneği insanların birbiri ile artık eskisi kadar konuşmadığı gerektiğinde mesaj atarım veya sosyal medyadan görüşürüm demesi bunun en açık hali.

Eskiden insanlar bir toplumda bulunduğunda sohbet eder geçmişi hatırlar gerek çay gerekse kahve içerek tatlı bir sohbette bulunurlar dır ama artık öyle değil.
Bir topluma giriyorlar selamlaşıyorlar sonra ellerine akıllı denilen o metal yığınını alıyorlar,başlıyorlar mesajlaşmaya,tweet atmaya,fotoğraf beğenmeye,paylaşımlara yorum yazmaya,konum paylaşmaya sonuç ne oluyor biliyor musunuz ?
Sonuç bir toplumu dejenerasyona uğratıyorlar ve istediklerine ulaşıyorlar.
Peki bu sosyal medya illetinden nasıl bu toplum kurtulacak bilen varmı ?
Bu toplum ne zaman iradesini kontrol edebilirse o zaman bu sosyal medya illetinden kurtulacak ama eğer ki iradesini kontrol edemezse bazı şeyler için geç kalabilirler ve geç kalırlarsa nasıl düzelteceklerini bilmek için bayağı bir zaman harcayacaklar.
Sosyal medya kullanımı arttıyor ama bizler bunun için bişey yapabiliyormuyuz hayır !
Bir toplumu insanlar oluşturur ve yine bir toplumu insanlar dağıtır bu dolaylı yoldan’da olabilir doğrudan da olabilir ama yine oluşturan da dağıtan’da insanlardır bunu unutmamak lazım
Kısacası sosyal medya kullanımını insan isterse azaltabilir veya bitire bilir ve yine insan isterse haddinden fazla kullanılabilir yani derecesini aşabilir
Her şey biz insanların elinde istersek bitire biliriz de istersek derecesini de aşabiliriz de.
Sosyal medya bizlerin yani bu toplumun elinde ve bizler istersek bu sorunun üstesinden gelebiliriz…

LEVENT ZGZ
16/08/2017

Şanlıurfa Köşe Yazarı                        Urfa Haber

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.