Sosyal Medya Kullanımı ve Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

4
Yrd. Doç.Dr. Hasan ÇİFTÇİ ve Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya Kullanımı ve Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Sosyal Medya Kullanımı ve Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Sosyal Medya Kullanımı Gelişen, dönüşen teknoloji 1993 yılında İnternet’in Türkiye’de kullanılmaya başlaması ile hayatımızda bir dönüm noktası yarattı.

İlk yıllarından itibaren İnternet hız kesmeden gelişmeye, yenilenmeye devam etmiştir. Bu nedenle geleneksel kitle iletişim araçlarından televizyon,gazete radyo İnternet karşısında duramamaktadır.

Fakat son zamanlarda kişiler nerede ise İnternet’i sadece sosyal ağlara girmek için kullanmaktadır.

Dijital pazarlama ajansı We Are Social’in, Hootsuite işbirliği ile hazırladığı “Dijital in 2018 Global Overview” raporuna göre son 12 ayda İnternet kulüplerin sayıları 4,021 milyar olmuştur.

Bu demek oluyor ki Sosyal Medya Kullanımı Dünya nüfusunun % 53’üne ulaşmıştır. Bu da dünya nüfusunun yarısından fazlasının şu anda Online olduğudur.

Buna bağlı olarak Son bir yılda küresel Sosyal Medya Kullanımı %13 artarak 3.196 milyar kullanıcıya ulaşmıştır.

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri Gittikçe Artmaktadır.

Bu kadar yüksek kullanıcıya sahip bir ağın insanlar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Kişiler sosyal medya aracılığı ile Uçak bileti, otel rezervasyonu, otobüs bileti gibi bütün işlerini halletmeye başladılar.

Aynı zamanda kişiler bilgilerini, gezdikleri gördükleri coğrafyaları, kameralarına takılan muhteşem bir güzelliği, bir diğeri ile paylaşır. Bazı grup veya kişiler doğanın,kadınları,çocukların korunması ile ilgili kampanyalar başlatabilir.

Çünkü sosyal medya kullanıcı ve kullanım süresine bakılacak olursa en doğru etki bu mecrada yapılabilir.

Bu durum sosyal medyanın iyi, avantaj sağlayacağı kısımlar bir de sosyal medyanın provokatörler tarafından kışkırtma aracı olarak kullanması var bunlar yalanlar ve fikirler ortaya atarak toplumda kaos çıkarmaya insanlara zarar vermeye çalışırlar.

Çünkü bu kişiler toplumdaki hareketten fayda sağlamayı amaçlamaktadırlar.

Provokatörlerin Başrolde oynadığı Örnek Sosyal Medya Olayları

Suriyeliler bize küfretti, bayrağa bastılar yalanı ile toplumun Suriyeli vatandaşlara zarar vermek, gezi parkı olayları ağaçların bahane olduğu gerçeklerin halkı kışkırtmak olduğu bir olaydı.

Bu olaylar sadece Türkiye de yoktur. Aynı durumlar yut dışında da yapılmaktadır.

Myanmar’ da Arakan’lı Müslümanların Budistler tarafından katledilmesi, Avrupa’da Müslüman iş yerlerine terörist diye saldırılmasının çıkış noktası sosyal medyada provoke görüntülerin yayınlanması.

Bu sebeple bilinmelidir ki sosyal medya kişilerin fikirlerini, bilgilerini, özgürce yayımlayacakları bir platformdur, Sosyal medya kullanımında dil, din ırk, coğrafya, renk hatta cinsiyet ayrımı dahi yoktur.

Bu sebeple her dileyen istediği zaman istediği yerden sosyal medyaya giriş yapıp bilgi, resim, video, fikir paylaşımında bulunabilir ama alıcılar harekete geçmeden, bilginin doğruluğundan emin olmadan, kim tarafından yayınlandığını öğrenmeden bilgiyi kabul etmemeli ve harekete geçmemelidir.

Aksi takdirde telafi edilemeyecek sorunlar doğabilir.

Harran Üniversitesi Birecik Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Programı

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Program Başkanı

Yrd. Doç.Dr. Hasan ÇİFTÇİ

Sosyal Medya Boşanma Sebebi

Teknolojiyi Etkili Kullanma

4 YORUMLAR

  1. Yazınız çok güzel olmuş teşekkür ederim hocam. Sosyal medyanın kullanımının her geçen gün artması ve zararları herkes tarafından kabul görmüş bişey. Bu bağımlılıkla nasıl baş edeceğimize dair bir yazı daha talep etsem çok mu şey istemiş olurum.

  2. son zamanlarda Sosyal Medya Kullanımı küçük büyük,genci yaşlısı toplumun her türlü kesimi tarafından gittikçe kullanımı artmaktadır.Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Etkileri de dolayısıyla aynı oranda artmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.