Sosyal Medya Boşanma Sebebi

0

Sosyal Medya Sizi Eşinizden Edebilir!

Yargıtay 2. BAŞKANKLIK  Dairesi, eşinin fazla Facebook hesabını kullandığı iddiası ve boşanma talebiyle açılan davada yerel  mahkemenin boşanma nedeni sayılamaz kararını bozdu. Yargıtay açılan dosyada şikayet  sahibi eşi haklı buldu ve çiftin boşanmasının gerçekleşmesi yönünde karara imza attı.

Facebook, twitter, instagram  başka içtimai medya hesapları boşanma nedeni sayılabilir. 2015 yılında eşlerden birisi eşinin aşırı facebook yararına girdiği ve zamanını orada tükettiği iddiasıyla yerel  mahkemede açılan davada yöresel mahkeme bunun boşanma nedeni göre bir kez eksiklik sayılamayacağı yönünde hüküm verdi. Ancak iddia sahibi refik konuyu yüksek  yargıya taşıdı.  Yerel mahkemenin verdiği kararı  bozan Yargıtay 2. başkanlık  Dairesi kararda, facebooka fazlaca girip orada fazla vakit geçirmenin öbür hayat arkadaşı açısından haklı boşanma gerekçesi olduğuna hükmetti. Kararda, “Davalının hem mobil telefonundan, hem de bilgisayardan baki olarak internete girdiği  facebook isimli içtimai paylaşım sitesini kullandığı,

DELEBE: ÇARPICI eş KARAR

“İnternetin sosyalleşmesiyle beraberinde sosyal medya paylaşım hesaplarının kullanılması da giderek yaygınlık kazanıyor” diyen Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe, ” Yargıtay 2. haklar Dairesinin bu konuda çok çarpıcı birleşik kararı yayımlandı. zevç eşinin facebook hesaplarına fazla girdiği, orada fazla zaman harcadığı iddiasıyla Aile Mahkemesine boşanma davası açıyor. ama yerel eş Mahkemesi kocayı bu anlamda haklı bulmuyor.

oysa ki  Yargıtay kararında eşlerden birisinin Facebook hesaplarına aşırı girmesi, çokça zaman harcaması evlilik birliğinin diğerleri açısından çekilmez müşterek çözüm aldığının işareti olarak bunu  değerlendiriyor. Dolayısıyla evlilik birliğinin temelden çöktüğünü belirterek yöresel mahkemenin kararını bozuyor.

EN ÖNEMLİ vazife özenme HÜKÜMLÜLÜĞÜDÜR

Şu anda gençler arasında da yaygın olan bu içtimai paylaşım hesaplarını kullanmanın çalışan kesimde de çok yaygın olduğunu kaydeden Delebe, ”

İDDİA tanıtlama EDİLMELİ

Sosyal medya hesaplarını kullanmanın herhangi bir  ölçütünün belirtilmediğini dile getiren Delebe, “Ancak hukukta tanıtlama önemlidir.iddia  sahibinin iddiasını kanıt etmesi gerekiyor. Dolayısıyla eşinin fazla Facebooka girdiğini, bu hesabın fazla kullanıldığını iddia eden yan bunu kesinlikle ispatlaması gerekiyor. Bununla alakadar duruşma belki ayrıntılı aynı bilişim incelemesine gidebilir.

EMSAL sadece KARAR

Konunun sadece Facebook gibi sosyal medya hesaplarıyla belirli olmadığını başka sosyal medya hesapları maksadıyla de muteber olacağını belirten Delebe, ” Twitter hesabı da buna dahil olabilir. Daha doğrusu internete girerek eş birlikteliğine çokça zaman ayırmamak zaten evlilik birliğinin temelden sarsılmasına tarz açabilecek bir kez yaklaşımdır.

Altın Oran ve Görsel uyum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.