Sözünde Durmak

12
Sözünde Durmak Urfa Yazar
Sözünde Durmak

Sözünde Durmak Ahde Vefa

Sözünde durma Ahde Vefa, sözüne sadık kalma anlamlarına gelen ahde vefa; İslamın Müslümanlarda olmasını istediği en mühim  ahlaki davranışlardandır.

Söz vermek, itimat temin etmek anlamına geldiği vakit in,sorumlu olmayı da yanında getirir.Ayrıca doğruluk üstüne bina edilen ulu dinimiz, toplumda itimadın sağlanması amacıyla verdiği söze riayet etmeyi önemli vasıflarından saymıştır.

Aksini ise münafıklığın alameti olarak kabul etmiştir. Bu da işaret ediyor ki  verdiği sözlere riayet etmek, bunun yanı sıra  imanının göstergesidir. Bu anlamda Allah’ın  Resulü şu şekilde buyurmaktadır:

“Emanete riayet etmeyenin (gerçek anlamda) imanı, ahde vefa göstermeyenin de (hakiki anlamda) dini yoktur

Sözünde Durmak Ahde Vefa deyince Mümin kimse  Kelime-i Şehadetle imanını söz olarak ifade eder. Bu söz Hakkı ile ilk ahdini imzalamasıdır. Müminin, ahde vefayı ilk  göstereceği de tüm şeyleri yoktan var eden kuşkusuz Allah’dır.

“O”na sunduğumuz sözde durmanın tek yolu ise “O” nun yüce Kitabı ve Peygamberinin sünnetinin yolundan gitmektir. Verdiği söze sadakat gösterenlere müjdeyi Kuran  şu şekilde haber verilmektedir:

”Gerçek onların dediği değil Her kim sözünü yerine getirir ve kötülükten sakınırsa, bilsin ki Allah sakınanları sever.“Allah’a verdiği sözü gerçekleştirene, Allah büyük bir mükafat verecektir.” buyurmuştur.

Kulun Allah’a verdiği sözü tutması ne kadar mühim ise insanlara verdiği söze sadık kalması da bir o kadar mühimdir. Söz, Müslümanın izzeti ve şerefidir. Verilen söze sadakat, dünyada haysiyet ve itimat, ahirette ise yüce Mevlanın rızasına erişmeye vesiledir. Öyleyse, tutulmayan sözlerin, koşullarına riayet edilmeyen uyuşmalar ın birer mümin olarak yaşamımızda kattiyen yeri olmamalıdır.

Sözün kime verilmiş bulunduğu da mühim değildir. Önemli olan, İslama aykırı olmayan sözlerin kesinlikle yerine getirilmesidir yani Sözünde Durmak Ahde vefa da bulunmak gerekir. Bu sebeple, müminin mümine verdiği  sözü yerine getirmesi kadar, gayrimüslim birine verdiği sözü yerine getirme gayreti aynı olması gereklidir. Böyle bir endişesi olmayanlar amacıyla Allah Resulü şu şekilde buyurmaktadır:

“Üç sınıf bulunmaktadır ki kıyamet günü ben şunların düşmanıyım ve ben kimin düşmanı olduysam kıyamet günü ona galip gelirim.

(Bunlardan biri)  söz verip sonra sözünde durmayan, (öteki) hür bir bireyi köle diye satıp parasını yiyen, (bir öteki ise) bir işçi tutup çalıştıran fakat ücretini tam anlamıyla vermeyendir.”

yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de verdiği sözleri tutmamanın,yüce mevlan katında en sevimsiz davranışlardan biri bulunduğu ve sözünden dönenlerin cezalandıracağı şu şekilde beyan edilmiştir. “Şüphesiz Allah’a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenlere gelince, işte şunların  ahirette payı yoktur. Kıyamet gününde Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar amacıyla acı bir azap bulunmaktadır.”

Gavur İsveç’in İslamilik Endeksi

12 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.