Töre Cinayetlerimiz

5

Töre Cinayetlerimiz

Töre Cinayetlerimiz

Töre cinayetleri hususu ile ilgili, çok insan, çok şeyler ifade etti, yazdı. İstedim ki, bu makalemde, bende bir bu konuya  değişik bir  fikir, belki birazda aklımızdan geçtiğimiz ama, söylemediğimizi, yazmadığımızı yazayım istedim.
Bir insan bir insanı seviyor, Büyüklerin Anne Babanın rızası dışında bir karar sağlıyor. Doğrusu; İnsanın Evlilik gibi mühim bir kararı alırken, Büyüklerin , Anne ve Babasının onayını almasıdır.Çünkü Baba Anne Onca zahmetlerle büyütüp yetiştirdiği çocuklarının, bu mühim kararlarına deneyimi ile, büyük katkıları olacaktır. Ama bu emekleri yok sayıp; Böylesi mühim kararı tek başına vermek, Anne Babasını yok saymak, Bence kabul edilemeyen, zora giden burasıdır. Birde buna hata yapılır, hatalı olur, şüphesi de  eklenince, iş sarpa sarıyor.
Dini ve insani yönden hatalı olan, töre cinayetlerine, Az ilerlemiş toplum yapısının değer  yargıları ile bakarsak.
Allah  kimsenin başına vermesin. O Anne babanın, o büyüklerin halini  bir düşünün, Toplumda Bu insanlara karşı, şuur altında aşağılama, hor görme, uzak durma varken, Onları suça itme, suça teşvik varken, Onlara destek olmak yerine, yalnızlığa itme varken, bu insanlardan aklı selim iş sıhhatli karar beklemek , çok saflık oluyor. Maalesef..
Hatadan sonra da, kimsenin ah vah etmeye, eleştirmeye, kötülemeye hakkında sahip değildir. Eğer toplum olarak, İnsanlar olarak, doğru düşünecek olursak, doğru karar sunarsek, daha düşük üzülürüz. Yaptıklarımız da içimize siner.
Bu husus, hakikaten beni hem çok üzmüş, hatta çok düşündürmüştür. Doğrusu; Bir doğrultuda Anne Babanın rızası dışında bir kararı içe sindirme erdemi, Bir doğrultuda Akraba, eş arkadaş toplum baskısı. İçinden çıkılmaz bir hal. Bana burada yalnızca, ALLAH  kimsenin başına vermesin demek düşüyor.

yazımda burada son verip hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim.

Lisan Meselesi Ve Osmanlıca 1

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.