Urfa Kültürü

10
654
Urfa Haber

Urfa Kültürü

Urfa sözcüğü Arapçada suyu bol demek olup ,Ayrıca efsaneler bakımından da çoktan varlıklı olan Urfa, Hz Eyüp’ün sabır ve tevekkülünün sınandığı mağaradan tutunda Hz İbrahim’in ateşe atıldığı ve ateşin göle dönüşmesine kadar birçok hadiseye  ev sahipliği yapmaktadır.

Balıklıgöl, Urfa’da bahsedilen efsaneler içerisinde kuşkusuz en mühim olanı. Hz İbrahim’in Nemrut idaresinden yakılma emri verilince ateş suya odunlar ise balığa dönüşür. O günden sonra balıklarda ve göl mübarek bir hal alır.

dahası bu balıkları yiyenlerin kör olacağına inanılır. Hz İbrahimin bu durumuna ağlayan Nemrut’un kızı Zeliha’nın  gözyaşlarından Balıklıgöl’ün yakınında  ufak bir göl daha meydana gelir. Bu göle Zeliha’nın Gözü manasına gelen Ayn’ı Zeliha adı verilir.

Bugün gölün tam karşısında ki tepede o günkü mancınığın direkleri bulunduğuna inanılan iki sütun bulunmakta. Ayrıca Bunlardan biri yıkılırsa Urfa altına öteki yıkılırsa suya gömüleceğine inanılıyor.

Urfa’nın 15 kilometre mesafede, dünyanın ilk tapınağı olan Göbekli tepe de bulunmakta Göbekli tepe’de 20 adet bulunduğu muhtemel  dini yapıdan oluşur.

Göbekli tepenin şu zamana kadar korunarak kalması arkeologları şaşırtan bir husus.

Urfa’nın bir başka tarihi doğal güzelliği olan Halfeti İlçesi vardır.

İlçe Birecik Barajı ile Fırat’ın suları altında kalan Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olmak suretiyle iki kısma ayrılmış olup  İlçe tarihi ve natural güzellikleri sebebiyle koruma altında ve gün geçtikçe turizmi gelişme göstermektedir.

Kamu binaları dışında, yapılaşma yasaklanmış halde. Eski yapıların muhteşem mimarisinde, Ermeni taş ustalarının da payı var. Evlerin çeşitli işçiliği, Halfeti’ye bir müze şehir manzarası kazandırmış bulunmaktadır.

Urfa’nın yemek kültürü yukarıda sayılan güzellikler kadar ünlü.

Urfa Mutfağı denince akala ilk gelen çiğ köfte. Çiğ köftenin işlenişi Hz İbrahim devresine kadar uzanmaktadır.

Bunun yanı sıra Şıllık Tatlısı ve bir o kadar  yemeğin üstüne  içilen Mırra Kahvesi çiğ köfte kadar ünlü.

ayrıca Urfa’ya kadar gitmişken bir gelenek olan Sıra Geceleri’ne katılmamak olmaz tabi ki Çalınan müzik kadar, kuralları ile de ilgi çeken Sıra Gecelerinde ustaya ve büyüğe saygı mühim bir yer tutmaktadır.

kısaca herkesi ülkemizin bu güzel şehrini görmeye davet ediyorum…

Balkan Deryası

10 YORUMLAR

  1. Hocam cok guzel bir yazi yazmissiniz, urfaliyiz ama bilmedigimiz bazi kulturlerimiz varmis sayenizde bilgi edinnmis olduk yazilarinizin devamini bekleriz hocam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.