Üzerine Kuma Gelen eş Tazminat Alabilir

1

Üzerine Kuma Gelen eş Tazminat Alabilir

Erzurumda 3 genç erkek annesi S.Ç.yi ayrılarak  eşiyle oturduğu apartmanın aynı  katındaki dairede yaşayan kahveci S.Ç., boşanma davasının görüldüğü 2nci eş Mahkemesi tarafından 20 bin lira manevi tazminata mahkum edildi.

Bu mahkemenin almış olduğu kararın kuma türü evliliklerin dolu olarak görüldüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de yaşıt olabileceğini kaydeden Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe, kanunuesasi Mahkemesinin dini nikahla ilgili kararını hatırlatarak, “Bundan yaklaşık üç ay önce esas Mahkemesi dini nikahını suç sayan alakadar ceza maddesini iptal etti.

Bunun denklik ilkesine mugayir olduğu ve Anayasada bulunan denklik prensibiyle de çeliştiği yönünde eş düzenlilik verdi. Metropollerde insanlar arkadaşlık adı altında karı-koca gibi yaşadıkları halde bunlarla alakadar birleşik ceza soruşturması açılmıyorken dini inançlarından dolayı, yanında yaşayan insanlara ceza veriliyor olması Anayasanın 10uncu maddesine karşıt denilerek laf konusu özdek esas Mahkemesi aracılığıyla bozma kararı alındı. hakikaten de günümüzde metropollerde insanlar karı-koca gibi yaşayıp, rastgele bir kez nikah kıymayan bir hayli insana rastlanabilir.

EMSAL VE ÖRNEK VERİLEBİLİR

Kuma yüzünden verilen ödence davası kararını bölgemiz özgü de örnek olabileceğini vurgulayan Delebe, “Erzurumda yaşanan olaya gelince kadının zatî haklarının, zatî menfaatlerinin zedelendiğinden ötürü bir kez dava açıldığını görmekteyiz.

uygar kanuna göre eşlerden bir  tanesi diğerinin onur, onur ve haysiyetini fazla tehlikeli manada zedelerse öbür tarafın manevi tazminat açma hakkı vardır. Erzurumda yaşanan olayda tamda bu çerçevede ele alınması gereken aynı örnektir.

Bölgemizde bu tür evlilikler olabildiğince yaygındır. bahusus Suriyeli sığınmacıların gelmeye başladığı 2011 yılından bu yana çok sağlam manada ortak evlilikleri arttı. nedeniyle bu yargıevi kararı aslında aileyi korumaya yöneliktir

zira burada formel nikahı olan sadece bayan üzerine kuma gelmesiyle birlikte eş çevresinde çocuklarına karşı, akrabalarına zıt manevi çöküntüye uğruyor. uygar kanunun kendisine vermiş olduğu manevi tazminat hakkını burada eşine karşıt kullanabilir.

zatî hakları çok sağlam manada zedelenen, tahrip olan kişinin kesintisiz kusurlu olan eşe zıt sorun açarak manevi tazminat istekte bulunabilir.

Erzurumda açılan bu dava bölgemiz açısından da benzer oluşum edebilir” ifadelerini kullandı…

Altın Oran ve Görsel uyum

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.