Yeni Eğitim Sistemi

14
Yeni Sınav Sitemi
Yeni Eğitim Sistemi

Yeni Eğitim Sistemi Ve Sınav Sistemi

Ülkemizdeki eğitim sistemi gerçekten baya bir değişti.Hepimizin bildiği üzere Teog sınavı kaldırıldı.Yeni Eğitim Sistemi nasıl olacak? Yeni Sınav Sistemi nasıl olacak? Bu sorular cevap ararken yerine hala yeni bir sistem veya sınav gelmedi.

Bütün öğrenci ve velilerin aklındaki soru ise bu sene öğrencileri nasıl bir sınavın veya sistemin  beklemekte olduğu.Bunun için gündemde 3 şık var. İşte şıklar ve benim Yeni Sınav Sitemi ile ilgili düşüncelerim:

1-Puan ortalaması

Bana göre puan ortalaması pekte adaletli bir sistem olmayacak.Çünkü bu sistemde torpilin devreye girme olasılığı %90.Mesela çocuğunu özel bir okulda okutan bir veli gelir ve öğretmene ben size ayda şu kadar para veriyorum.Eğer Siz benim çocuğuma fazladan puan vermezseniz ben çocuğumu bu okuldan alırım.Bu yüzden öğretmen de fazladan puan vermek zorunda kalır.Bana göre bu sistem getirilmemeli.Ama tabi herkesin düşüncesi farklı.

2-Adrese dayalı    

Ben bu sisteminde pek adaletli olacağını düşünmüyorum.Çünkü bu sistemde torpilin  devreye girme olasılığı %80 Mesela evi iyi liselere uzak olan bir veli,evi iyi liselere yakın bir dostunun veya arabasının yanına gidip ben adresimi buradan göstermek istiyorum ki çocuğum iyi bir liseye gitsin.Ev sahibi izin verirse araya hile karışmış olacak.Yani bu sistem pek adaletli değil.Ama tabi bu benim düşüncem.Herkesin düşüncesi farklı olabilir.

3-Her lise kendi sınavını yapacak

Açıkçası bu Yeni Sınav Sitemi pek adaletli değil dibi. Çünkü sorular hazırlanırken dışarı çıkabilir veya satılabilir.O yüzden bu sistemde bence gelmemeli.Ama tabi herkesin düşüncesi farklı.

Umarım geleni gideni aratmaz.Ama şundan da eminim ki devletimiz biz öğrenciler  için en adaletli ve en iyi sistemi uygulamaya alacaktır.

  1. Evet bir yazımın daha sonuna geldik?Umarım yazımı beğenmiş sinizdir? Her zaman dediğim gibi iyi ve kötü eleştirilere açığım.Yazıma dilediğiniz gibi yorum yapabilirsiniz.Sizi seviyorum

Matematik Gündemi

14 YORUMLAR

  1. Sana katılıyorum elifcim ayrica yıllar ilerledikçe sınavlar,sistemler zorlasiyooo hayırlısı ama normalde bir sınava girecegimize şimdi 6-7 sınava gidecez Allah yardımcımız olsun bu arada tşk ederim seninde yazıların güzel olmuş

  2. Esracım yazın anlamlı. Bir yazı ama bence yeni sistem de klasik ve açık uçlu sorular olcak ayrıca yeni sistem : sen hangi liseyi istersen o okulun sınavına girceksin kazanamassan adrese bağlı olarak olcak bence iyi bir sistem değil şu anlık bizim için hayırllısı neyse o olsun AMİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.