Yılbaşını kutlamak ve Cami ile Kilise arasında kalmak

1
87
özünü kaybeden ve Yılbaşını kutlamak
Yılbaşını kutlamak ve Cami ile Kilise arasında kalmak

ÖZÜNÜ KAYBEDEN, HER ŞEYİNİ KAYBEDER. CAMİ İLE KİLİSE ARASINDA KALMAK…

Yılbaşını kutlamak için bu gecenin kutlanıp kutlanmaması gerektiği bağlamındaki tartışmalar, günümüzde halen bitmiş değildir.( Cami ile Kilise arasında kalmak )

Hz. İsa’nın doğumunu esas alan miladi takvimin başlangıcı sayılan yılbaşını kutlamak,Hristiyan Batı ülkelerinde eskiden beri süregelen bir “kültür” kodu olarak karşımıza çıkar.

Ülkemizde de bu konudaki tartışmalar devam ederken her yılbaşı insanların aklına;  “Yılbaşını kutlamak haram mı değil mi?” sorusu geliyor. Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı, geçmişte bu soruya tatmin edici bir cevap vermişti.

Yılbaşı kavramı ile Noel Kavramı ülkemizde sıkça karıştırılsa da, dinimizde ikisi ile ilgili hükümler vardır. Yılbaşı kavramı ile Noel kavramı aynı olmasa bile, Batıdan gelme bu iki kavramla ilgili “ayet ve hadislerce” açıklamalar yapılıp bu konuya ilişkin olarak belirli hükümler konulmuştur.

Noel, Hz.İsa’nın dünyaya geldiği (25 Aralık) hafta Hristiyanlarca yapılan belirli etkinliklerdir. Bu ve buna benzer pek çok kavram Batı Dünyası’na ait kavramlardır ve Hristiyanların gelenekleridir.

Yılbaşını kutlamak, Dinimize göre başka dinlere benzemek anlamına gelir. İslam dininin başka kutsal günleri ve bu günlerde yapılacak başka ritüeller zaten mevcut iken kalkıp da başka din ve kültürlere benzemek, Dinimizce kesinlikle men edilmiştir.

“Kim herhangi bir gruba benzemeye çalışırsa o da onlardandır.” hadisinde belirtildiği gibi, Hristiyanlar’ın adetlerine uyum sağlamak ve onlara benzemek, yasaklanmıştır.
Yine Maide Suresi 5. Ayette de belirtilmiştir ki; “…Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır…”

Yılbaşı kutlamaları ve Diyanetin bu konudaki açıklamaları

Yılbaşı Kutlamanın mahiyeti hakkında Diyanet’in açıklaması ise özetle şöyledir:
“Kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz”

“Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz.”

Tüm hristiyan alemi tarafından Hz İsa’ nın doğum günü olarak kutlanan noel gecesi; ne yazık ki biz Müslümanlar her türlü günaha irtikap edilen bir gece olarak kutlanmaktadır.
Peki yılbaşı olarak değerlendirilen Noel gecesini neden kutlama malıyız?

Çünkü:
1) Gayrimüslimlere Benzememek İçin.
Sevgili peygamberimiz
“Kim bir kavme benzemeye çalışırsa; o , onlardandır.” buyurmuştur.

2) Peygamberimiz (s.a.v)’e Layık Bir Ümmet Olabilmek İçin.Zira; “Kişi sevdiğiyle beraberdir.”

3) Yılbaşı Gecesi ve Kalan 364 Gece Biz Müslümanız!
Hristiyan inancında Hz. İsa Aleyhisselamın (haşa) Allah’ın oğlu olduğuna ve Hz. Meryem validemizin ise Yüce Yaratıcımızın (haşa) hanımı olduğuna inanılır. Doğmayan,doğurmayan ve evlat edinmekten müstağni olan Rabbimizin sıfatlarına asla yakışmayacak bu sapkın görüşü , senede bir gece dahi bile olsa Müslüman olarak destekleyemeyiz.
“Allah çocuk edindi” dediler. Hâşâ! O, bundan münezzehtir. Göklerde ve yerde olanların hepsi O’nundur, hepsi O’na boyun eğmiştir.(Bakara ).
O doğurmamış ve doğmamıştır. (İhlas )

5) Müslümanlar için yılbaşı, Hz. Ömer döneminde oluşturulup 622’deki Hicret olayını esas alan Hicri takvime göre olmalıdır.

4) İbadetin Ecri Zorluğundadır. Dolayısıyla
Yılbaşı gecesinde, dünya genelinde birçok insan nefsine uyarken Kuran-ı Kerim okumayı tercih eden bir Müslüman olmamız daha hayırlıdır.

“Bizimle karşılaşmayı ummayan ve dünya hayatından hoşnut olup ona bağlananların ve ayetlerimizden habersiz bulunanların, işte bunların kazandıklarına karşılık varacakları yer cehennemdir.” (Yunus Suresi )

Gerçek bir Müslümana yakışanın, gayrimüslim bayramında bayram etmek değil; ibadet etmek olduğu izahtan varestedir.

Sonuç olarak biz Müslümanız. Hristiyan ve Yahudilere benzeyemeyiz. Aksi taktirde onlardan olmamız kaçınılmazdır. Dolayısıyla çağdaş medeniyetin bilim ve teknoloji ile ilgili olan iyi taraflarını alıp hayatımıza tatbik etmemiz gerekir. Nitekim iyiliği emredip kötülükten men etmesi gereken bir mü’minin yitiğidir ilim.

Kısaca ALLAH bizleri ÖZÜNÜ KAYBEDEN insanlardan eylemesin…

Yeni yıla girmek ve Yılbaşı Kutlamaları

Yılbaşının Dindeki Yeri

1 Yorum

  1. Konuyu o kadar güzel ele almışsınız ki ellerinize sağlık hocam. Biz müslümanların müslümanlığın yerine getirmek de bu kadar zorlanırken hristiyan adeti olduğunu unutup vicdan rahatliligiyla “Noel agaci, içki, piyango bileti kuyruğu vs.” yapabiliyorsa oturup muslumanligimizi sorgulayıp vicdanimizi yoklamaliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.