Yoksulluk nedir Yoksunluk nedir Yoksulluk ve Yoksunluk arasındaki fark

2
Yoksulluk ve Yoksunluk ve yoksul olmak
Yoksulluk nedir Yoksunluk nedir Yoksulluk ve Yoksunluk arasındaki fark

Yoksulluk nedir ? Yoksunluk nedir ? Yoksulluk ve Yoksunluk arasındaki fark

Yoksulluk ve Yoksunluk iki kavram yazılış ve okunuşları bakımından birbirlerine çok benziyorlar değil mi?

Fakat anlam olarak birbirlerinden çok farklı olup,aralarında bazı insanların göremediği ince bir çizgi vardır.

Aslında insanlar(Hepsi değil)bu iki kavramı maalesef ki birbirlerinden ayırt edemiyorlar.

Yoksulluk nedir ?

Yoksulluk onlar için;bir kişinin çok beğendiği bir giysiyi,ayakkabıyı,ev eşyası gibi araç gereçleri istediği zaman alamamasıdır.
Yoksunluk nedir?
Yoksunluk ise;sadece duygusuzluk olarak düşünülür.
Fakat bana göre veya bilinçli insanlara göre değerlendirecek olursak;
Yoksulluk;ayın ortasında maaşı bitmiş olan bit insanın kendinin değil de evladının kursağından bir lokma ekmeği nasıl geçireceğini düşünmesidir.
Veya hiç parası olmadığı için ve ailesine yük olmak istemediği için daha küçücük yaşlarda hem okula gidip,hem de çalışmak zorunda kalıp,gözünü başkasının eşyasını dikmeyip haset etmemektir.
Yoksunluk ise;maaşını ay ortasında bitiren birinin evladını doyurabilmek için bakkaldan borç ekmek alacakken bakkalcının ona”Sen önce eski borçlarını öde,sonra gel al ekmeği.”demesi.
Belki kimi insanlar bakkalı haklı bulur.Bu gibi durumlarda aslında bakkalcı da haklıdır ama kendini o adamın yerine koyup düşünmesi gerekir.
Yani Empati kurması gerekir.Bir adet ekmek günümüzde sadece 1 lira.Ve bu para çok fazla bir miktar değil.Yani diyeceğim o ki bakkalcı ekmeği vermiyor ama adam için üzülüyorsa duygu yoksunu biri değildir.
Fakat hem ekmeği vermeyip,hem de adamı umursamıyorsa işte o zaman bakkalcı duygu yoksunu bir adam olur.

Yoksulluk ve Yoksunluk arasındaki fark

İnsanların bu konu hakkında yaptıkları en fazla yanlış ise budur;Yoksun insanları eleştirmek yerine,yoksul insanları eziyorlar.Bir kişinin parası yok diye onu aşağılamak çok saçma.Çünkü yoksul da olsa o da bir insan.
Veya ikinci bir örnek daha verecek olursak;Ailesine yük olmamak için o ufacık yaşta hem çalışıp,hem okula giden bir çocuğun arkadaşları tarafından dışlanması da bir yoksunluktur.
Belki şu anda kiminiz “o daha çocuk.Ne söylediğini bilmiyor”diye geçiriyorsunuz içinizden ama size bir sözüm var.Ne demiş atalarımız”Ağaç yaşken eğilir.”Sen onu daha küçük diye korursan o DUYGU YOKSUNU CANAVARI sen yaratmış olursun.Evet sen sana diyorum.
Farkındayım çok konuştum fakat sonucuna bakacak olursak Yoksulluk ve Yoksunluk arasındaki fark ve  kavramlarını Lütfen karıştırmayın.Ve asla unutmayın ki bu yaptıklarınızı bir gün başkası da size yapabilir.
?O CANAVARI SEN YARATMA!?
?Yorumlarınızı bekliyorum.?
?Esra SAĞLAM?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.