Yol Levhaları

2

YOL LEVHALARI

Bu yazımda, sizlere yolculukta, gezilerde, bilmediğimiz tanımadığımız yerlere  gittiğimiz zaman

hayatımızı kolaylaştıran, bize kolay yolculuk özgürlüğü sağlayan, yol kenarındaki  levhalarından bahsetmek istiyorum.
Şehirler arası yola çıktığımız zaman, seyahat boyunca, hele de yolu bilmiyorsak, önemli ölçüde yardımcımız yol levhalarıdır.

Bu levhalar, doğru yere konmuş, engelsiz anlaşılır ise, sürücülere büyük kolaylık sağlar. menfi halde, hem zaman kaybına yol açıyor, hem de yolculuğu çileden çileye  çeviriyor.

özellikle benzer  kimi illerde,  şu köşeyi dön az ileride, diyenlerin bu az ötede lerin  bir türlü sonu gelmez ise, yolcunun yandığının resmidir. ALLAH  yardımcıları olsun.
Bu konuda Benim kanaat  ettiğim kadarı ile, En iyi, anlaşılır, otoyol  levha  sistemi İstanbul ilimizdedir. Sizlerde görmüşsünüzdür. Yolu bilmesen bile, yol  levhalarını imdadınıza yetişip

gideceğiniz yere varmak mümkün.

levhaları titiz takip ettiğiniz zaman  Çıktığınız her yolun, En yakından oluşmak üzere, olanca noktasına kadar, güzergah üstünde bulunan eksiksiz yerleşim yerlerini, bu levhalarda keşfetmek mümkün.

Böylece, yol  üstünde bulunan yolcunun , hangi yerleşimden geçip, nereye varacağını, daha ilk hamle da görebiliyor ki, bu da sürücüye büyük  kolaylıklar sağlıyor.
yakında bu çerçevede, İlimizi incelersek. Balıklı gölü gezen bir insan veya Eyyüp Peygamber makamını gezen başka bir  insan Diyarbakır, Mardin veya Gaziantep istikametine kesinlikle gidebileceğini levhalarda görebilmeli. bununla birlikte bu güzergahları geçerken, hangi önemli yerleşim yerlerinden geçileceğini, ciddi kurumları, tarihi turistik ehemmiyetli yerlerin, bu levhalarda mutlaka bulunması  gerekir.

Tamam, kimi önemli yerler,bu levhalarımız da yer  alıyor almasına da. ama; kuralı yaymak gerekirse, Balıklı Gölden çıkan benzer sürücü, bu güzergahta hangi mahallerden geçiyor, Güzergah üzerindeki stratejik yerler levhalarda var mı?

Aynı madde öteki güzergahlar için de aynı. Kara köprü beldemizde, az kurumun  diktiği levhalar dışında, gerisini yok.

Bu levhaların sayısı az olmasına rağmen  görünümü, dizaynı, fazlaca  kötü, bir an önce bu levhalarımız  düzene kavuşturulmalı niteleyerek düşünüyorum.
Şehirler büyüdükçe, yerleşme yerleri geliştikçe, İnsanlar devamlı yer değiştirdikçe, daha çok Belediyelerimiz, Bu tabela lama konularında, evet profesyonel düşünmeli veya ilgili kuruluşlardan dayanak almalı, amma dededen kalma tablo lamadan vazgeçip, çok düşünüp, rahat bir imkan sunmalılar  diye düşünüyorum.

yolunuzda kaybolmamak dileğiyle

hayatınızda sağlık sıhhat esenlikler dilerim

Kendi Yolunuzdan Çekilin

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.