Yönetim Şekilleri

0
Yönetim Şekilleri

Yönetim Şekilleri

Dünyanın var olusundan beri en çok bilinen dört yönetim şekli vardır. Bunlar Monarşi Teokrasi oligarşi ve Cumhuriyeti.

1.MONARŞİ:Monarşi ise devlet idaresini tek kişinin yönettiği sınırsız haklara sahiplenen kral saltanat gibi babadan oğul a geçen bir sistem vardı.  Baktığımız zaman monarşi halkın kendisini yönetmesine engeldir.Ve bu yönetim biçimi pek de adil sayılmaz.

2.TEOKRASİ :Teokrasi ise hakanı tanrı seçer onu tanrı korur ona zaferi tanrı verirdi . kısaca ülke dini inanışlara göre yönetilir. Ve buda pak de adil sayılamaz.  Günümüzde bu yönetim biçimi VATİKAN da uygulanmaktadır.

3.OLİGARŞİ :Oligarşi ise bir zengin grubun sin adamlarının rahiplerinin soylu kişilerin devleti yönetmesidir.Ve bu da halkın egemenliğine engeldir.

Gelelim Cumhuriyete.

4.CUMHURİYET:Cumhuriyet ise egemenliğin halka ait olduğu Yönetim şeklidir. Bütün vatandaşlar kanun önünde eşittirler. Kişi hak ve özgürlükleri anayasa ile güvence altına alınmıştır. Günümüz ülkelerinin çoğunluğu Cumhuriyetle yönetilmektedir.Cumhuriyeti ilk eski Yunanlılar uygulamıştır.

ATİNA  genç erkekler 20 yaş üstü olup oy kullana biliyorlardı

tam olarak bu Cumhuriyete girmez aslında.  Kadınların hiçbir hakkı yoktu. Türklerde ise ilk Monarşi geçerliydi. Hükümdara yönetim işlerinde yardım eden kurultay adlı bir Meclis vardı. Osmanlı’da kadınlar vekil olabiliyorlardı. yani kadın haklarına saygı vardı . Kadınlar 1930 yılında belediye başkanı seçimlerine 1933 yılında ise muhtarlık seçimlerine 1934 yılında ise millet vekili sevme seçilme hakkına sahip oldular. Avrupa da ilk defa 1215 te MAGNA CARTA antlaşmasıyla sağlanmıştır. sebebi ise kralın sınırsız hakları ve halkın hiçbir şekilde söz sahibi olmaması idi aynı şekilde 1789 yılında Fransa cumhuriyete ilk adımlarını attılar. Baktığımız zaman da en adaletli yönetim şekli Cumhuriyettir.günümüzde ülkemiz Cumhuriyetle yönetilmektedir .Diğer kalan üç yönetim şekli ise eşitsizlik din dil ırk ayrımı ve adaletsizliğin olduğu yönetim şekilleridir. Bize düşen doğru yolda ilerlemek kimsenin hakkını yememektir.Halkın güveni çok önemlidir  . Halk kendi egemenliğini sağlamalıdır .Ülkeyi yöneten kişinin eğitimli olması çok önemlidir .yöneten kişi adil eşit ayrım yapmaksızın herkesi kendi vatandaşı bilmelidir.Halkta seçme seçilme hakkını kullanmalı ve yöneticiliği seçmelidir.çoğunluk ne istese o olur .o yüzden ülkemizi yönetecek kişiyi iyi seçmeliyiz. Ayrıca Cumhuriyet sistemine göre +18 yaş üzeri oy kullanılabilir. arkadaşlar size bir soru siz olsaydınız ülkenin hangi yönetim biçimi ile yönetmek istersiniz ?? lütfen yorumlarınızı bekliyorum???

Çocuk istismarı ve Çocuğa tecavüz olaylarına Birileri dur demeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.