Zamanı Değerlendirmek En Büyük Hazinedir

1
Zamanı Değerlendirmek ve zamanı öldürmek
Zamanı Değerlendirmek En Büyük Hazinedir

İnsana verilen ve değeri bilinmeden tüketilen  paha biçilmez şey nedir diye sorulsa hayata isabetli yorumlar getirebilen aklı selim sahibinin cevabı kuşkusuz Zamanı Değerlendirmek olacaktır.

Çünkü insanın yapıp ettikleri tüm icraatları zaman zemini üzerinde olup bitmektedir.

Bundan dolayıdır ki bu paha biçilmez servete dikkat çekmek için Zamanın yaratıcısı Allah,Kuran’da zamana yemin olsun ki,kuşluk vaktine yemin olsun ki,geceye yemin olsun ki,ikindi vaktine yemin olsun ki,seher vaktine yemin olsun ki gibi zamanın neredeyse tüm bölümlerine ayrı ayrı yemin edip dikkati ona çekmek istemektedir.

Hayatın gidişatı üzerine derin düşüncelere dalanlar önemine binaen  Kuranda DEHR diye ifade edilen,her şeyi tüketip kara delik gibi yutan zaman algısı ile zamana tapanların olduğunu ifade etmiştir.Bunlara Dehriler denir.Yüce Allah,zamanın yaratıcısının da kendisi olduğunu söylemiştir.

Bir zamanlar kışın yağan karı yazın satmak isteyen insanlar karı  saman yığınları arasında  stok ederlermiş.Bu şekilde stok eden biri yazın çarşı pazarda erimeden erken satabilmek için şöyle seslenirmiş ‘’Sermayesi erimekte olan bu adama kim merhamet edecek’’.

Tıpkı bu adamın elindeki kar gibi zamanımız eriyip tükenmekte fakat çoğu insan kendine merhamet edip, bu sermayeyi değerlendirememektedir.

Zamanı Öldürmek Yerine Zamanı Değerlendirmek Gerekir.

Peygamberimiz:

“–Ölüp de pişmanlık duymayacak hiçbir kimse yoktur.” buyurmuştu.

“–O pişmanlık nedir yâ Rasûlâllah?” diye soruldu.

Efendimiz :

“–(Ölen) kişi Salih(Cennetlik) ise, bu hâlini daha fazla artıramamış olduğuna; şayet kötü bir kişi (günahkar, cehennemlik) ise, kötülükten vazgeçerek durumunu düzetmediğine  pişman olacaktır.” (Tirmizî, Zühd, 59/2403

  Bu hayatı nasıl değerlendirdiğimize zamanı nasıl tükettiğimize bakmamız gerekir.

Ne yapıyorsun diye soran birine ‘’Ne yapalım zaman öldürüyoruz’’ diye cevap vermek ne büyük bir katliamı itiraf ettiğini ancak ahirete gidince anlayabilecektir.

Zaman öldürülecek bir nimet değil,her anı değerlendirilecek bir sermayedir.

Yine Efendimiz

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.”( Buhari;Rikak 1)

    Peki zaman nasıl değerlendirilirse hakkı verilmiş olur? Bu soruya yine zamanı yaratanın cevabı ile yanıtlayalım.

 ‘’Andolsun asra (zamana)! Tüm insanlar kayıptadır. Ancak iman edip , imanlarının gereği doğru işler yapan,Bununla yetinmeyip iman ve iyi işleri etraflarına yayarak  hakkı birbirlerine tavsiye edenler ile bu uğurda karşılaşabilecekleri sıkıntılara katlanıp birbirlerine sabrı tavsiye edenler hariç.’’Asr Süresi

    İşte Allah tavsiyesi…zaman nimeti en iyi şekilde ancak Allaha inanıp onun peygamberi vasıtasıyla bize bildirdiği hayat programı çerçevesinde yaşayarak, hayırlı işlere imza atarak, durgun göle atılan taşın oluşturduğu halkalar gibi  yaşadığı hayatı başta ailesi olmak üzere etrafına yayarak,bu işin sıradan bir iş olmadığını tüm peygamberlerin çektiği sıkıntılara namzet bir görev olduğunun bilinci ile karşılaşabileceği sıkıntılara karşı yılmadan hak bildiği yolda sabrederek değerlendirilebilir.


Zamanı Değerlendirmek gibi gayesi olmayan her kim olursa olsun, dünyalara sahip olsa da kaybeden kendisidir.Zamanı iyi değerlendirmemiştir.Zamanı değerinde satamamıştır.

Filistin sorunu ve Samimiyetimiz

Yemen Kan Ağlıyor

1 Yorum

  1. Gel de Şanlıurfa da zamanı değerlendir. Bizde zamanı değerlendirmek isteriz ama nasıl ne zaman nerede Urfa bize küsmüş haberin var mı, Şaka bir yana da yazarımızı tebrik eder yorumum bulunsun istedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.