2020 YKS Nasıl Olacak

0
208
2020 YKS Nasıl Olacak?

2020 YKS Nasıl Olacak?

Farklı bir sınav olacağını tahmin etmek hiç zor değil. Bizi neler bekliyor? Geride referans alabileceğimiz bir sene var mı? Durumu iyi analiz edebildik mi? Mevcut koşullardaki çalışma şeklimiz ve yönlendirme tarzları 2020 YKS için bize yön verebilecek donanıma sahip mi? Bu koşullar altında ne yaparsak vasatın altına düşmeyiz? Nasıl bir yöntemle çalışırsak başarılı oluruz? Bu ve üretilebilecek birçok soruya cevap aramaya çalışacağız.

Kolay bir sene olmadığını, dünyada yaşanan sağlık temelli problemlerden dolayı evlere kapanmamızla ve eğitimin doğasına uygun olmayan şartlarda sınava hazırlanmaya zorlanmamız ve aslında hiç deneyimine sahip olmadığımız öngörüde bulunmamızın zor olduğu bir koşullar dizgesinin içindeyiz.

Normal zamanda da ders çalışmanın kolay olmadığı aylara giriyoruz. Bir kısım öğrenci ramazan ayında, bir kısım öğrenci sonrasında sıcaklardan etkilenerek çalışmayı bırakabilir, genelde böyle olmuştur. Bu sene ekstra 40 günde normalden öte bir zamanda sınav yapılacağı için sınava yakın zamanda son günlerde özellikle 12. Sınıflarda mezuna kaldım fikri fazlalaşacak gibi görünüyor. Çünkü insanın kendini çalışmamaya ikna etmesi çalışmaya ikna etmesinden daha zordur

Konuların eksilmiş olması, virüs salgını nedeniyle evlere kapanmış olmamız ve bu sayede yapacak bir şey bulamayıp da olsa ders çalışmamız sınavda çalışmaktan kopmayanlar arasında iyi bir rekabet olacağına işaret ediyor. Konuların erken bitirilmesi ve detaylı inceleme fırsatlarımızın olmasını avantaja çevirenler şanslarını arttıracaklar. Ancak bu avantajlı durum herkes için geçerli. Dolayısıyla daha sıkı çalışanlar bir adım öne çıkacaktır. Sıkı çalışmaktan kastımız çabalamak değildir, çabalamanın içinde zorunlu olarak bir şeyler yapmak vardır oysa öğrenmek için kişinin konuyla ilgili hayata dair bir katkı-etki beklentisi olmalıdır.

2020 YKS Sınavına Hazır mıyız?

Öğrenmek istiyorsanız, önce öğreneceğiniz konuları neden sizin önünüze üniversiteye giriş için koşul olarak koymuşlar, bu konuda biraz düşünmeniz işinizi kolaylaştırırken kendinizi ikna etmenizi sağlayacağı için çalışmalarınızın verimini de olumlu etkileyecektir.

Neden  bu temel dersler (Türkçe, matematik, tarih, fizik, coğrafya, kimya, felsefe ve biyoloji) genel kültür olarak kabul edilip önümüze koyulmuş ? Genel kültür olarak değerlendirilirler. Şöyle ki: Türkçe de dili, matematik de sayıları, tarih de geçmişi, fizik de hareketi, coğrafya da doğal çevreyi, kimya da maddeyi ve biyoloji de canlıları genel olarak bilmemiz istenir. Bu sayede üniversitedeki akademik dersler için bir alt yapımız olur ve hayatı bilgiden uzak bir şekilde algılamayan bireyler olarak yükseköğretimde yer alırız. Bu da öğrenme de önkoşul bilgilere sahip olmanın önemiyle doğrudan ilişkilidir. Tabi hayatın bir parçası olarak bilgiyi algılayan bir öğrenciyle sınavdaki sorulara doğru cevap vermek için dersleri öğrenmeye çalışan öğrenci benzer başarıyı göstermeyecektir.

Bu süreçte online olarak yürütülebilecek işler test edilmiş olup eğitimin online yürütülemeyeceği açık bir şekilde görülmüştür. Bundan sonraki süreçte eğitime hakettiği değer ve yatırımlar verilecektir. Sosyal ilişki olmadan model olmadan öğrenmenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Açıköğretim ve uzaktan eğitimlerde de sınavların  çoktan seçmeli sorulardan öteye taşınamamasının sebebi de aynıdır. İnsan etkileşim olmadan, model olmadan öğrenme istek ve sorumluluğunu gösteremiyor.

Sınav günü öğrencilerin önemli bir kısmı zamanı iyi kullanamamak ve bildiği halde doğru cevap veremediği soruların sayısından muzdariptir. Bu iki durumun önüne geçilemediğine göre pratiklerimizde tespit edemediğimiz bir hata olabilir.

TYT de öğrencinin bilgi ile yaşam arasında ilişki kurabilme becerisi hemen hemen tüm sorularda yoklanırken aynı zamanda zamanla da yarış söz konusudur. AYT de ise bilginin yaşamla ilişkisi yoklanırken zamanla yarış çok ön plana çıkmaz. Daha çok tanım-kavram-formül bilgisine sahip olmamız ve bilgiyi kullanmamız öne çıkar.

Nasıl ders çalışmalıyız sorusunun herkes için ortak bir cevabı olduğunu sanmıyorum. Ama sınav günü özellikle TYT de sorun yaşamak istemiyorsanız, her gün sınavın yapılacağı saatlerde ya deneme sınavı  ya da soru çözümü yapın. Bu sayede sınav günü çok az şey sizi şaşırtabilir ve sıradan bir gün olur sizin için…

Başarılar dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.