Adaletli Olmak

2
Şanlıurfa Köşe Yazısı
Adaletli Olmak

Adaletli Olmak

Adaletli Olmak ,Adalet ne için ve kimler için vardır sorusundan önce adalet nedir sorusunu sorsak daha doğru bir başlangıç yapmış olmaz mıyız..

Adalet Tanrısal bir düzen midir yoksa insanların bir çıkar uğruna toplumu idare etmek için uydurmuş olduğu bir yönetme aracı mıdır?

Herkes Eşit doğar düşüncesi Tanrısal bir adalettir;Sonrasındaki eşit yaşama dönemi  ise bizi tanrılaştırmış tır. En büyük sorgucu muz  olan vicdanımızı bir kenara bırakıp yasa ve kanunlarla adaleti kurumsallaştırıp zümrelerin eline bıraktık.

Adalet soyut olmaktan çıkıp toplumu kandırma ve rahatlama adına bir araç olarak kullanılmaya başlanmamış mıdır..

Adalet gerçek anlamından amacından çıkıp yeni tanrıların kırbacı olarak kullanılmaya başlanmıştır…

Genel geçer kapsayıcı bir adalet sağlanmış mıdır sizce?yoksa sadece toplumu rahatlatmak için durumdan duruma değişebilir zırvalar yığınına mı dönüşmüştür..

  Şu örneği beraber inceleyelim iki kişi tartışıyor ve biri diğerini öldürüyor mahkeme sonucu olarak öldüren kişiye idam cezası veriliyor.

Sizce burada adalet sağlanmıştır.öldürülen mağdur taraf için evet adalet sağlanmış idam edilmesi gerekir.Suçu işleyen kişinin tarafı ise idam büyük bir adaletsizliği ifade eder.Taraf olmayan biz için ise idam doğru bir karar mı?adalet vicdanımızı rahatlatmak için mi var yoksa düzeni sağlamak için mi?

Herkesi kapsayan bir adaleti sağlamak çelişkiler zincirine bir halka daha takmaktan başka bir şey değildir belki de o halde adaletin varlığı sadece tanrısal mıdır?

Sevgili dostlar türlü çelişki ve bilinmezlikler ile var olan bu düzende vicdanımız bizi doğru yolu gösterecektir vicdan en büyük tanrı olabilir bence 

Dipnot :Kullanmış olduğum tanrı kelimesinin niteliğini siz okuyucuların anladığını düşünerek ek bir açıklama yapmadım teşekkür ederim..

Urfa Karaali Kaplıcaları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.