Ana Gibi Yar Olmaz

14
Ana Kuzuları Urfa Köşe Yazısı

Ana Gibi Yar Olmaz

Yetmiş dokuzun kışıydı.Kış alabildiğine sert ve soğuktu.Yollar adeta çamur deryasına dönmüştü. Bir kaç güne kalmadan her yer beyaza bürünecekti. Çocuk, uzun süredir annesinden ayrı kalmıştı. Çünkü annesi babaevine gitmişti ve çok istemesine rağmen onu alıp getirmeyi düşünen de pek olmuyordu. Nihayet bir gün babası ona “Anlaşılan anneni özlemişsin oğlum. İstersen bu akşam Arif’le (Arif babasının jip şoförüydü) birlikte git anneni al gel.” dedi.

Bunu duyan çocuk, musluktan boşalırcasına dökülen sevinç göz yaşlarını, çocukluğun verdiği gururdan olsa gerek, babasına ve etrafındaki kardeşlerine mahçup olmamak adına, çaktırmadan gizlemeye çalıştı. Ancak kardeşi onun ağladığını farketmişti. Ona “Ağlıyo musun kardeşim?” diye sordu. Çocuk hıçkırığa boğularak “Hayır.Sanırım gözüme bir şey kaçtı.” diyebildi.

Sanki boğazına düğümlenmişti bu söyledikleri. Biri boğazına mı sarılmıştı? Hayır…galiba babasının verdiği müjde ile annesine kavuşabilme hayalinin verdiği heyecandan kaynaklanmıştı. Çünkü anne kokusunun yerini hiçbir şey tutamazdı ve bu kokuyu, kimisine göre bir kaç gündür; ona göre ise bir  kaç uzun yıldır alamamıştı. Bunu ondan başka kim bilebilirdi ki?

Nihayet çocuğun hasretle ve özlemle beklediği, bir türlü gelmesini bilmeyen “akşam” olmuştu. Talihsiz çocuk, Arif ile cipe (Jeep) atlayıp annesine kavuşmak ümidiyle yola çıktı. Çamur deryasına dönmüş yollardan zorlukla geçerek dayısının köyüne vardı. Arif köye varır varmaz erkeklerin bulunduğu misafir odasına (Dayısının köy odası); çocuk ise bayanların bulunduğu dayısının evine gitti. Ancak o da ne? Çocuk annesine baktı annesi ona..Bu bakış eski bakış değildi. Bu koku günlerdir hasret kaldığı, hatırladıkça koklarken burnunun direğini yaktığı o güzelim anne kokusu değildi. Bir gariplik vardı sanki. Annesiyle iletişim kuramıyordu bir türlü. Oysa daha önce her gördükçe ona sımsıkı sarılıp koklayan, annesi olduğunu iliklerine kadar hissettiren o değil miydi? Ne oldu, ne değişti de çocuk bu kez bunları hissetmemişti???? DEVAM EDECEK

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

14 YORUMLAR

  1. Sağol Esma..Sağol Hatice Kübra.Eksik olmayın.Bu arada tebdil-i mekanda ferahlık var.Sürekli bir yerde kalmamak gerekir.Bazen hicret etmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.