Dünya Ahiret Dengesi

9
Suriye için Biri Dur Demeli
Biri Dur Demeli artık

DÜNYA AHİRET DENGESİ

Kasas 77.ayette Allah(cc):”Allah’ın sana verdiğinden(O’nun yolunda harcayarak)ahiret yurdunu iste.,ama dünyadan da nasibini unutma…”

   Bu ayet-i kerimede Cenab-ı Hak bize ihsan etmiş olduğu akıl,kalb,his,şuur,sağlık,güç,kabiliyet,mal-mülk gibi nimetleri  rızası ve ahiret yurdunu(cennet) kazanmak için sarfetmemizi istiyor.Bunu isterken dünyadan da nasiplenmemizi isteyerek meseleyi dengeliyor.

  Bir başka cihetle dünya’ya faniligini ve muvakkat(geçici bir süre ) olduğunu düşünerek dünyanın kıymeti kadar Ahirete de(ebedi ve sonsuzluğunu)düşünerek ahiret değeri kadar değer vermeliyiz.

 Fahr-i Kainat efendimiz (sav)hadislerinde:”Benim dünya ile ne alakam olabilir ki?Ben dünyada bir yolcu gibiyim ki O,bir ağacın altında muvakkaten(kısa bir süre) gölgelenir de sonra yürür yoluna gider ve orasını terk eder.

  Ortalama altmış yıllık  ömrümüzün yarısı uykuda geçiyor.Her şeyimizi kalan otuz yıl için sarfetmemiz akıl kârı olmasa gerek. Bu dünyada kazanacağımız mal-mülk ,şan-şöhret gibi şeyler bize kabir kapısına kadar eşlik edecektir.

  Bediüzzaman’ın yaklaşımı ise dünyanın binlerce sene mesudane hayatı ,Cennet hayatının bir saatine karşılık gelmez.Ve Cennetin binlerce sene mesudane hayatı da Cemalullah’ın(Allahın Cennette  mü’minlere görülmesi)bir dakikasına denk olamaz.

  Kişi dünyada binlerce  sene mutlu yaşasa da biliyorki dünyada sıkıntı,keder,hastalık ve ölüm var.Ahiret yurdu ise bu sayılan

 menfi şeylerden uzak ve ölümsüzdür.

   Peygamberimiz:”Dünya nın Allah katında sinek kanadı kadar değeri olsaydı, kafire ondan bir yudum su içirmezdi.”buyurur.

  Ahiretin sonsuzluğuna  nispetle dünyanın değeri böyledir. Dünya, ahiretin tarlası olması cihetiyle değerlidir.Dünya, Allaha kullukla ve güzel amellerle yaşandığında  kişiye Cenneti kazandıracaktır.

  Üstad’ın başka bir sözüyle konumuzu özetleyecek olursak, dünya kalben terkedilmeli kesben değil, yanı dünyada çalışacağız ama O’nu kalbimize yerleştirmeyeceğiz.Dualarımız elimden alma kalbime koyma Allahım olmalıdır.

Şanlıurfa Tekyamaç Okulunda Cumhuriyet’in 95.yılı Büyük Bir Coşku ile Kutlandı

9 YORUMLAR

  1. Ben, beni seven ümmetimi almadan cennete girmem.’ Diyen Sevgilinin (S.A.V) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile hayırlı cumalar dilerim hocam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.