Edep Ya Hu

4

EDEP YA HU!

Edep Allah Raśülünün vaz’ettiği hudutlara(koyduğu kanunlara)riayet etmektedir.Yine edep hal,tavır ve davranış güzelliği demektir.İnsanlara güzel muamelede bulunma manasını da ihtiva eden edep,aslında Peygamber (sav)’in sünnet-i seviyesine tabi olmak ve O’nun örnek hayatına göre bir çizgi takip etmektir.
Hz.Aişe validemize sorarlar Efendimiz (sav)’in ahlakı nedir?
Validemiz:”Siz hiç Kur’an okumuyor musunuz? O’nun ahlakı Ku’andı”der.Yani O yaşayan Kur’andı.Allah edep adına Kur’anda ne emir buyurmuş sa kılcallarına ininceye kadar hayatına tatbik etmiştir.
Efendimiz bir hadislerinde:”Beni Rabbim terbiye etti ,ne güzel edeblendirdi”. der.
Hz Enes anlatıyor: “Resulullah(sav) bir adama rastladı mı Onunla konuşur,muhatabı ayrılmadıkça da Ondan yüzünü çevirmezdi. Muhatabıyla musafaha yapsa (tokalaşsa) elini muhatabından çekmezdi, elini ilk çeken muhatabı olurdu.Aleyhiselatuvesselam’in dizlerinin, yanında oturan arkadaşının dizlerinden ileri çıktığı da görülmemiştir.
Ebu Umare(radiyallahu anh) anlatıyor:Resulullah (sav) buyurdular ki:” Ben haklı bile olsa münakaşayı terk eden kimseye Cennetin kenarında bir köşkü garanti ediyorum.Şaka bile olsa yalanı terk edene de Cennetin ortasında bir köşkü,ahlakı güzel olana da Cennetin en üstünde bir köşkü garanti ediyorum.”diyerek
güzel ahlaklı olmaya mü’minleri teşvik etmiştir.
Hz.İbrahim(as) hastalıkları verenin kim olduğunu bildiği halde :”Allah beni hasta eder,sonra da şifayab kılar dememiş;”Hastalandığımda
O’dur bana şifa veren “(şuara ayet 80) demiştir.
Neden acaba? Çünkü zahiri yönü itibariyle hastalığın bir çirkinliği var.Çirkin bir fiili Allaha isnat etmek peygamber seviyesindeki bir kalbin ve o derecedeki bir idrak sahibinin edebine terstir.Dolayısıyla ,Hz.İbrahim, hastalığı kendine şifayı da Allah’ı bağlamıştır. İşte bu peygamberane bir edebtir.
Eskiden medrese ve tekkeler’in kapısında ” Edep Ya HU!” yazarmış.
Bu söz Ey İnsan edebe dikkat et! demektir.
Hülasa,Allaha ,peygambere,ana-babaya,alimlere,hak dostlarına ve bütün insanlığa karşı edebli ve saygılı olmak müslüman olmanın gereğidir.
” Biedeb mahrum başed ez Lütfi Rab”sözünün manası Edebten mahrum olan
Allah’ın lutfundan mahrum olur sözü,
Dede,nine,anne baba ve büyüklerine :”lan,hişt,hey,moruk gibi edebsizce hitap edenlere duyurulur.
Vesselam.

Urfa Karaali Kaplıcaları

4 YORUMLAR

  1. Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. saadetler hepimizin olsun. ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. Cumanız Mübarek Olsun CUMALİ HOCAM…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.