Eğitimin Üç Sac Ayağı

8

Eğitimin Üç Sac Ayağı

Eğitim, bir çok anlamı olmakla birlikte eğmek, bükmek istenen şekli vermek anlamına gelen bir kelimedir.Eğitim ve öğretim kelimeleri, dikkat edilirse hep bir arada kullanılır.Dolayısıyla aralarında içerik bakımından anlam farkı bulunan ancak birbiriyle yakın ilişki içinde olan kelimelerdir.

Öğretim olmadan eğitim olmaz.Bu bakımdan eğitimsiz bir öğretimin faydasız olduğu aşikardır.Zira öğretim eğitimden önce gelir ancak eğitim öğretimden daha önemlidir.Çünkü faydasız bir ilim sadece sahibine yüktür.Bir şeyi bilen bir kişi, bildiği o şeyi davranışa dönüştürmedikçe bildiğini zannettiği o şeyden hiç bir pratik fayda elde edemez. Bilinmesi gereken bir bilgiye öncelikle inanılması gerekir.Sonra o bilginin içselleştirilip davranışa dönüştürülmesi gerekir.

Bu açıdan bakıldığında çağımızda yetişen gençliğin okul sürecinin eğitim boyutunun eksik kaldığı yada pek önemsenmediği söylenebilir.Şüphesiz okul, doğruluğu ıspatlanmış bilimsel bilgilerin öğretim sürecinde yetişen nesillere kazandırıldığı, gençlerin eğitim sürecinde öğretilen bu bilgileri içselleştirip davranışa dönüştürdüğü / dönüştürmesi gerektiği, önceden düzenlenmiş fiziksel bir mekandır. Bu fiziksel mekanın varlığı, yetişen nesillerin istenen şekilde yetiştirilmesi için elbette ki tek başına yeterli değildir. Bu mekanda çalışan öğretmen ve idarecilerin yanısıra aileye de bu bağlamda büyük bir sorumluluk düşmektedir. Dolayısıyla eğitim öğretim sürecinin başlıca üç sac ayağı bulunmaktadır.Bunlardan birincisi okul (idare), ikincisi öğretmen, üçüncüsü ise ailedir. Gençlerin yetişmesinde önemli rol oynayan bu üç sac ayağı, eğitim öğretim sürecinin sapasağlam ayakta durmasını sağlar. Dolayısıyla okul, öğretmen ve aile üstlendikleri sorumlulukların bilincinde olarak görevlerini hakkıyla ifa etmeli, gençlerimizin maddi ve manevi değerlerimizin yanısıra çağımızın müsbet bilimleriyle mücehhez münevver birer birey olarak yetişmelerine azami gayret göstermelidir.Aksi taktirde aydınlık ve müreffeh bir istikbalden söz edilemez…

Alan Seçimi ve Meslek Seçimi Arasında ki İlişki

8 YORUMLAR

  1. Eğitimi bir amaç için davranış değiştirme,davranış kazandırma olarak tarif edilmeli.
    Eğitimde çevrenin önemli bir faktör olduğu vurgulanmalı.
    Eğitim üç ayakla sınırlandırılırsa fakirleşir.Algılama genişletilmeli hayatın kendisi bir eğitim yuvası olduğu,hayattan ders alma davranışı bireye kazandırılmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.