Filistin Meselesi ve Sözde Yüzyılın Anlaşması

7
Filistin Meselesi
Filistin Meselesi ve Sözde Yüzyılın Anlaşması

Filistin Meselesi ve Sözde Yüzyılın Anlaşması Anca Böyle Olur!!!

Dünya’nın sözde liderleri yıllardır kan ağlayan Filistin Sorununu nihayet görüp sözde çözüm üretmek amacıyla masaya oturmuşlar.

Bir Müslüman olarak pek ümitlenmedim açıkçası çünkü üzerine aslan postu giymeye çalışan sözde Dünya lideri devletlerin leş yiyicilerden farksız olduğunun tüm bilinçli Müslümanlar gibi bende farkındaydım.

Lakin merak etmedim değil bu defa nasıl bir oyun oynanacağını, önümüze aynı yemeğin bu defa ne şekilde ısıtılıp konacağını merakla bekledim. İki gün önce merakla beklediğim açıklama geldi, bu haberi okuyunca gerçekten hayretimi de gizleyemedim. Çünkü çok zeki ellerin Filistin için sözde uğraştığı aşikardı.

Geçenlerde “Israel HaYom adlı gazetesi ABD’nin İsrail ile Filistin meselesinin sözde çözümü konusunda yakın zamanda açıklaması beklenen yine sözde Yüzyılın Anlaşması planının maddeleri olduğunu öne sürdüğü bir haber yayımladı.

Bu belgeye göre planda, ordusu olmayan ve sınırları İsrail tarafından korunan ayrıca başkenti kısmi olarak Kudüs sayılan Batı Şeria ile Gazze Şeridi hattında “Yeni Filistin” adında bir devletin kurulması öngörülmüş.” diyordu.

Ordusu Olmayan Filistin Meselesi

Benim hayretimin nedenlerinden biri Yeni Filistin’in kurulacağı Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistin’in bozulmamış sınırlarına dahil kendi toprağıydı. Yani anlayacağımız Filistin’in yıllardır kanıyla korumaya çalıştığı verimli ve mübarek kılınmış toprakları alınacaktı ve Filistin Devletine sus payı olarak en gözden çıkarılabilir kısmı veriliyordu.

Hayrete düştüğüm bir diğer nokta ise “ordusu olmayan bir FİLİSTİN, sınırlarıda İsrail tarafından korunan ve başkenti de kısmi olarak Kudüs sayılan” sıfatlarıydı, bu üç sıfatı tek tek ele almak gerekirse

1. Filistin’in var olan ordusu zalimler tarafından yıkılmış ve yıkılmaktaydı.

2.sınırları İsrail tarafından korunmaktan ziyade sömürülmekteydi.

3. ise başkenti Kudüs’tü, başkentini kısmen Kudüs sayanlar İsrail denen devlet bozmasının başkentini Kudüs kabul eden İsrail yancılarıydı.

Şu sözde Dünya liderlerinin unuttuğu bir şey varsa şudur ki; Filistin’in bir yüzyıla yakındır kanıyla, canıyla, izzetiyle muhafaza etmeye çalıştığı bir devleti zaten vardır.

Devletsizlere Devlet bahşetmekse bu sözde liderlerin amacı, Filistin’in kutsal topraklarına gözünü dikmiş İsrail’dir devletsiz olan. O bir devlet değil çirkin devletlerin bir araya gelerek oluşturduğu devlet bozmasıdır.


Tüm Müslümanlar bu devlet bozmasının Filistinli Çocuklar ve mübarek Filistin topraklarından çirkin ellerini çekmesi için uğraşmalıdır.

Ben ne yapacağım ki diye düşünerek acziyeti içerisinde kavrulan her Müslümana büyük İslam alimi Said Nursi’nin bu önemli telkinini hatırlatıp yazımı bitirmek istiyorum. “Şu alemde mü’minin mü’mine en büyük yardımı dua iledir.”

Semavi Dinler Açısından Kudüs’ün Önemi

Kudüs’ü Yakından Tanımak ve bilmek

7 YORUMLAR

 1. Bugünler de İsrail yine azdı. Her mübarek aylar da bunu yapar. Maksat İslam aleminin moralini bozmak direncini kırmaktır. Filistin meselesi sadece filistinlilerin değil hepimizin sorunudur.

  • Bu maksatlarından en küçük olanı daha çok büyük maksatları var. Evet haklısınız hepimizin meselesi, müslümanların bu meselesini hatırlaması için kaleme aldım bu yazımı. Umarım tüm islam alemi bu yaralı kardeşinin derdiyle dertlenmeyi en yakın zamanda öğrenir 😢.

 2. Çok teşekkür ederim Bahri hocam, bu cümleleri sizden duymak çok anlamlı, çok gurur verici, çok duygulandırıcı çok teşekkür ederim. İyiki varsınız, sizin gibi öğretmenler iyiki varlar. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli her birini tek tek hayatıma düstur edinmeye çalışacağım. Yıllar sonra hâla bana yol göstermekten geri durmadığınız için de ayrıca teşekkür ederim hocam hakkınızı asla ödeyemem. Bu hayatta en büyük isteklerimden biri emeklerinin karşılığını asla ödeyemeyeceğim öğretmenlerime layık bir öğrenci olmak ve ileride birgün karşılaştığımızda yüzlerine küçük bir tebessüm oturtabilmek. Umarım size ve sizin gibi değerli hocalarıma layık bir öğrenci olurum hocam, tekrar çok teşekkür ederim.

 3. Filistin meselesi ancak bu kadar güzel ve akıcı anlatılır. Filistin meselesindeki sorunlara duygularımıza tercüman olmuşuz. Yazarımızı tebrik eder bu şekildeki yazılarının devamını bekleriz.

 4. Sevgili öğrencim Melike! Öncelikle seni tebrik ederim, yıllardır islam aleminşn kanayan yarası kutsal şehir Kudus ve Filistin meselesini ele alıp işlediğin için. Senin gibi gençlerimizin var olduğunu bilmek bizleri gelecek adına daha da umutlandırıyor. Hele ki içinde bulunduğumuz zamanda bu kadar dağılmış, okumaktan, kitaptan, edebiyattan, yazmaktan ve kendinden bi haber kendini ifade edemeyen gençliği gördükçe sizin gibi gençlerimizin olması övünç kaynağımız.
  Şunu ifade etmek isterim ki yazını baştan sona büyük bir beğeni ile okudum. Yüreğine diline sağlık. Ancak sana bir iki nasihatim var yazma ve yazarlık konusunda:
  Birincisi; Yazmak bir seyleri haykırmak, bir duruma, olaya dikkat cekme işidir. Bu yüzden de konuyu çok iyi kavramalı, fikirlerini sağlam düşünce ve kanıtlara dayandırmalı ve örneklendirme ve tanık göstermeyi geniş tutmalısın ki okuyucu seni anlayıp hak vermeli.
  İkincisi; Üzerinde söz söylediğin konuyu fazla dolandırmadan en açık, duru, sade ve net ifade etmek gerekir ki okuyucuyu sıkmadan az cümleyle çok şey ifade etmelisin
  Üçüncüsü; köşe yazısı daha çok kişisel görüş, düşünceleri ifade eder o yüzden ele aldığın konuyu mutlaka çok iyi analiz etmiş, bir sentezden geçirmiş ve okuyucu konun içerisinde sürükleyecek bir yazı planı dahilinde vermek gerekir. Ve her şeyden önce yazın ÖZGÜN olacak seni yansıtacak, seni ifade edecek.
  Yukarıda belirttiğim hususlar sadece yön gösterici, rehber uyarılardır. Umarım kendini daha çok geliştirir ve daha nezih ve güzel yazılarla bizleri mutlu edersin. Bu cevher ve kabiliyetin sende bulunduğuna eminim.
  Seni tekrar bu cesaretin ve yazından tebrik eder daha güzel yazılarınıda dört gözle beklediğimi ifade etmek isterim. Ayrıca bir iki cümleyi de bu vesileyle Sosyal loca ve değerli meslektaşım ve dostum İbrahim Halil Gabiş’e de etmek isterim. Değerli dostum İbrahim Halil uzun zamandır Sosyal Locayı ve seni takip etme fırsatım oldu. Yaptığınız çalışmalar, yazılar gerçekten takdire şayandır. Dilerim ki Sosyal loca daha çok genişler büyür ve Urfamızın vazgeçilmezi ve tanıtıcı yüzü olur.
  İyi Çalışmalar…

  • Çok teşekkür ederim Bahri hocam, bu cümleleri sizden duymak çok anlamlı, çok gurur verici, çok duygulandırıcı çok teşekkür ederim. İyiki varsınız, sizin gibi öğretmenler iyiki varlar. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli her birini tek tek hayatıma düstur edinmeye çalışacağım. Yıllar sonra hâla bana yol göstermekten geri durmadığınız için de ayrıca teşekkür ederim hocam hakkınızı asla ödeyemem. Bu hayatta en büyük isteklerimden biri emeklerinin karşılığını asla ödeyemeyeceğim öğretmenlerime layık bir öğrenci olmak ve ileride birgün karşılaştığımızda yüzlerine küçük bir tebessüm oturtabilmek. Umarım size ve sizin gibi değerli hocalarıma layık bir öğrenci olurum hocam, tekrar çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.