Finlandiya Eğitim Sistemi Ne Kadar da Hoşmuş

0
126
Finlandiya Eğitim Sistemi
Finlandiya Eğitim Sistemi Ne Kadar da Hoşmuş

Finlandiya Eğitim Sistemi üzerine bir şey demeyeni meşe odunuyla dövdükleri bir zaman bu zaman. Kaldı ki bu konu ülkedeki söz sahibi eğitimciler ve karar alıcı mekanizma öncülüğünde Külliye’de tartışıldığında birçok eğitimci “imkansız” diye görüş belirtmişti. 

Bazı dönemler özel okulların bunu; ticari kaygı,  veli- öğrenci etkileme refleksiyle ısıtıp önümüze getirdiğini görüyoruz. Komik olan ise Finlandiya’da özel okulun olmaması…

Hiyerarşik başarı denilen bir şey vardır, şimdi uydurdum bunu. Belki başka isimle başka biri de söylemiştir ama özeti şu ; önce bulunduğun basamakta en iyisi ol, sonra diğer etaplara geç.

Hügo gibi düşün, tüm altınları toplamadan üst basamaklara cufcuflama…
Örnek vermek gerekirse- ki çoğu zaman gerekir- ligde kalma mücadelesi veriyorsun çıkış yolu olarak Barcelona alt yapısını örnek almak için İspanya’ya gidiyorsun. (yersen tabi) 

Finlandiya Eğitim Sistemi ile ilgili tüm bilgilere İnternet ortamında çok rahat ulaşabilirsiniz. Bununla ilgili Köşe Yazarları tarafından yazılmış sayısız makale ve köşe yazısı var. Aynı durum maalesef Teknoloji, stem, kodlama ile de ilgili ama iki taraflı linç edilmem an meselesi diye o konuya girmeyeceğim.

Finlandiya Eğitim Sistemi Modeli Bize Uyar mı? 

Daha komik olanı diyeyim, (üzücü demek daha doğru olur) ; ülkemizdeki toplam Suriyeli öğrenci sayısı 750 bin, Finlandiya’nın toplam öğrenci sayısı 550 bin. 

Dilini dahi bilmediğiniz bir ülkeye gitme özgüveni nedir azizim!!!

Uluslararası sınavlardaki başarısı iştah kabartır olsa da öncelik Finlandiya’nın 1970 hamlelerini izlemek gerekir. O da başta Devlet büyüklerimize düşüyor. 

Türkiye’de bölgeler arasındaki eğitim düzey farklılığı bazı yerlerde %40 civarında.
Bugün Şanlıurfa Marmara bölgesindeki bir şehirden 2 eğitim yılı daha geride 

Yok  İlla ki yurt dışı heves edilmiş ise İtalya tercih edilebilir. Hem sistemi bize yakın hem de dondurmaları çok güzelmiş. Bu sıcak havalarda içimizi serinletir. 

Bu Finlandiya sevdası yeni değil ama. Finlandiya seyahatlerinden oluşan ve Türkçe’ye “ Beyaz Zambaklar Ülkesinde” olarak çevrilen kitap 1928 yılında dilimize kazandırılmış, 1930’da Atatürk bu kitabın müfredata alınması emrini vermiştir. Finlandiya başarının arkasındaki zihniyeti anlatıyor. 

Yani anlayacağınız dostlar Eğitimin daha reel örneklere, daha öncelikli işlere, daha bölgesel başarılara ve daha gösterişten uzak seyahatlere ihtiyacı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.