GIYBET AFETİ İLE SAVAŞ

9

GIYBET AFETİ İLE SAVAŞ

Bismillahirahmanirrahim
Hz. Ebu Hureyre anlatıyor :”Resulullah(sav) buyurdular ki:”Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?” “Allah ve Rasülü daha iyi bilir!” dediler.Bunun üzerine :”Birinizin kardeşini hoşlanmayac
ağı şeyle almasıdır.”açıklamasını yaptı.Orada bulunan bir adam :”Ya benim söylediğim onda varsa, (buda mı gıybettir)dedi.Allah Rasülü :”Eğer söylediğin onda varsa Gıybetin yapmış oldun.Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda bulundun(iftirada) bulundun demektir.”
Burada Allah Rasülü veciz bir şekilde gıybeti tanımlamıştır. Din kardeşimizde olan ayıp,hata,kusur gibi bir eksiğini söylemeyi dinimiz büyük günahlardan sayar.Söylenen şey O kardeşimizde yoksa gıybet üzerine birde iftira atmış oluruz ki iki kat günah’a girmiş oluruz.
Yine Allah Rasülü buyururlar:”Gıybetten sakının!Çünkü onda üç afet vardır: 1-Gıybet edenin duası kabul olunmaz,
2-Yaptığı hayrat kabul edilmez.
3-Gıybet edenin üzerinde (gıybetini yaptığı kişinin) günahları birikir.
Hucurat Süresi 12.ayette Allahu Teala:”Ey iman edenler!Zannın (kesin bilgiye dayanmayan tahmini bilginin)birçoğundan kaçının.Çünkü Zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmanın.Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin.Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? işte bundan tiksindiniz.O halde Allahtan korkun Şüphesiz Allah tevbeyi çokça kabul edendir.çok merhamet edendir.”
Allah gıybeti çok iğrenç bir fiile ölü kardeşinin etini çiğnemeye benzeterek ,bundan tiksinti duyarak zinahar uzak durmamızı emretmiştir.
Yine bu ayeti kerimede üç kötü hasletten(huy)dan söz edilmektedir.Bunlar :tahmini konuşma,tecessüs(kusur araştırma)ve arkadan çekiştirme .
Bir İslam alimi :”Suizanda(bir kişi hakkında kötü tahminde) isabet etmektense hüsnü zanda (güzel tahminde ) yanılmayı tercih ederim.” der.
Mü’min daima iyi ,güzel düşünceye sahip olmalıdır.
Güzel gören güzel düşünür,güzel düşünen hayatından lezzet alır.der Üstad Bediüzzaman.
Mevlana Hazretleri birgün müritleriyle yürürken bir köpek leşiyle karşılaşırlar müritler her biri burunlarını tutarak leş köpegin kötü görüntüsünü tenkit ederler
Üstad Mevlana :Ne güzel de inci gibi dişleri var diyerek bunca çirkinlik içinde güzele dikkatleri çekerek müridlere ders verir.
Birgün ashab dan biri içki içmiş sahabilerin O’nu sarhoştur diyerek çekiştirdiklerini duyan Allah Rasülü O sahabi için “O Allah ve Rasülúnü sever ” diyerek gıybete engel olur.
Gıybetin türleri vardır.Mesela bir futbolcunun oyun stili üzerinde konuşulanlar,bir sanatçının özel hayatının eleştirildiği magazin proğramları,bir kişinin gıyabında kaş -göz işareti ile alay edilmesi,karadenizlilerin rencide olacağı fıkralar anlatılması, bir partinin ve cemaatin gıybetini yapanda bunu zevkle dinleyende gıybete ortaktır.
Nitekim sevgili Peygamberimiz :”Kim ki yanında múslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde , gücü yeterken kardeşine yardım etmezse(gıybete engel olmazsa),Allah O’nu dünya ve Ahirette zelil kılar.”buyurur.
bir yerde gıybete engel olamıyor sak en azından orayı terk etmeliyiz.
Rabbimiz kendisine karşı işlediğimiz günahları affedeceğini söyler ama kul hakkını hak sahiplerine bırakmıştır.Gıybet,sui zan gibi günahlarda kul hakları kapsamındadır.
Bir cemaat veya parti gibi toplulugun gıybetinde ise
helallik almanın zorluğu gözardı edilmemelidir.
Gıybeti yapan gıybetini yaptığı kişinin günahını yüklenir birgün Hasan Basri Hazretleri kendisini sevmeyen ,gıybetini yapan komşusuna bir tabak hurma ikram eder ve der :”komşu duydum ki benim gıybetini yaparak gúnahlarımı üstleniyor muşun bende bunu karşılıksız koymak istemedim bu hurmayı sana ikram ediyorum .”der.
Gıybet yapan karşısındakinin günahlarını üstlenmenin yanında kendi iyilikleri de Gıybetni yaptığı kişiye gider.
Fahr-i kainat:”Aziz ve celil olan Rabbim beni miraca çıkardığında ,demirden tırnaklarla yüzlerini ,gözlerini tírmalayan bir topluluğa rastladım.Cebraile dedim ki bunlar
kimlerdir dede ki bunlar gıybet ederek insanların etlerini yiyen ve Onların şereflerine dil uzatanlardır dedi.
Gıybet insanı işte böyle bir geleceğe hazırlıyor Dostlar.
Bir sonraki yazımda ise gıybet eden ve dinleyen ne yapmalı,Gıybetten nasıl korunuruz sorularına cevap arayacağız.
Sonuç olarak gıybete savaşa hemen başlanmalıdır.Zira bu sinsi düşmanla bilinçli bir savaşa başlayıp hassasiyetleri hücrelerine işleyinceye kadar mücadeleyi sürdúrmeyenler ebedi alemde hüsrana ugrayacaklardır .Rabbim bizi bu afetten korusun.
Dualarda buluşalım.

Aşı Reddi Ciddi Halk Sağlığı Sorunudur

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.