GIYBET FELAKETİNDEN KURTULMA YOLLARI

11

GIYBET FELAKETİNDEN KURTULMA YOLLARI

Gıybet dinleyen ne yapmalı sorusuna cevap olarak,gıybete engel olmaya çalışmalı,bunu yapmazsak Gıybetin suç ortağı oluruz.Gıybetin devamı bizim dinliyor görünmemize bağlıdır. Gıybeti engelleyemez isek orayı terk etmeliyiz.
Radyo ve TV lerde yapılan gıybeti dinlemekte gıybet’e ortak olmaktır.
Gıybet’ten korunmak için empati yapmalı yani kendimizi gıybeti yapılan kişinin yerine koymalı, aynı şey bize yapıldığında rahatsızlık duyuyorsak bizde bu melun şeyi yapmamalıdır ve dinlememeliyiz.

Bilerek veya bilmeyerek hayatta olan birinin Gıybetin yaptıysak O’nunla helalleşmeliyiz.Aksi takdirde bunun Allahın affetmeyeceği kul hakkı olduğunu unutmamalı,gıybetini yaptığımız kişi hakkını helal etmediğinde bu günah sebebiyle binlerce yıl haşır meydanında bekletileceğiz.
Gıybetini yaptığımız kişi ölmüş veya tanımadığımız kişi ise O’na dua etmeli,Onlar adína hayır yapmalı ve Allaha yalvararak
affedilme ümidi taşımalıyız.
Hz Peygamberin ölmüşlerimizi
kötü taraflarıyla anmayınız mealindeki sözünü kulaklara küpe bilmeli, ölmüşlerimizi hayırla yad etmeliyiz.
Birkaç dakika gülmek ve birilerini güldürmek adına yazılı basında ve görsel basında(gazete,TV,facebook vs.) siyasi liderler gibi fikrine katılmadığımız kişileri karikatürize etmekte gıybettir.
Sevgili Peygamberimiz (sav) Ebu Cehil gibi en büyük İslam düşmanlarının dahi karikatürlerinin yapılıp güldürü malzemesi yapılmasına,alay edilmesine,Onlara lakap takılmasína müsaade etmemiştir.Bunların hepsi gıybet kapsamında kul haklarıdır.
Gıybetimizi yapana bizde acımasızca hakaretler,küfürle ve aşağılama ile karşılık verdiğimizde gıybetlerin bedelini dünyada almış olur,bizde gıybet etmiş oluruz.
Gıybetimizi yapanlarla savaşmadığınızda ise karşılarına ilahi adalet çıkıyor ki ilahi ceza kimsenin intikamını benzemez.
Gıybetini yaptığımız kişiden nasıl haklarını helal etmelerini bekliyorsak,biz de gıybetimizi yapanlara hakkımızı helal etmeliyiz.
Affedici olduğumuzda rabbimizin ebedi âlemde bizler için hazırladığı
mükafatları unutmayalım.
Peygamber(sav)der ki:”Bir kimse kardeşini bir kusur ile ayıplarsa,O kimse ölmeden o kusuru îşler.”
Bir muhabbet esnasında duymuştum:Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümünü kazanmış;bölüme kayıt kuyruğunda yanındaki kişi ile konuşurken,Onun dokuz yıldır bölümü bitremediğini öğrenmiştir. İçinden,”Vay dangalak, bir okul dokuz yılda bitirilemez mi ? “diye geçirmiş kendisi de o okuldan ancak dokuz yılda mezun olabilmiştir.Bugüne kadar başımıza
gelenleri düşünelim,orada açık veya gizli gíybetleti yapılmış insanların haklarının iadesini görebilecek miyiz?
Konumuzu gıybet afetinden nasıl korunabileceğimizi maddeler halinde sıralayarak noktalamak istiyorum:
1-Gıybet yapmamak:Gıybet edenin gıybeti yapılır.En iyisi susmaktır ,övmeyeceğimiz kimsenin arkasından konuşmamak.
2-Övünmemek ve başkasını küçümsenmeyecek:İnsanlar başkalarının övünmesini ve kendilerinin küçük düşürülmelerini kabullenmezler , bu durumda izetlerini korumak için karşıdakini aşağılama ihtiyacı duyacaktır.
3-Kıskanmamak ve kıskandırmak:
Kıskandığımız insanın güzel vasıflarını reddederiz;göreceği zarardan mutluluk duyarız.
Kimseyle rekabet etmeyen,başarıyı sonuçlar olarak değil,niyet ve gayret olarak gören insan kıskanmaz.
4-İkiyüzlü olmamak:İnsanın için dışı bir olmalı yani birini sevmediğimiz halde seviyor görünmemesi.Gıybeti iki yüzlüler yapar dolayısıyla iki yüzlü davrananların gıybeti yapılır.Dürüst insan böyle bir alçak silaha başvurmaz.
5-Kendini temize çıkarmamak:
Kendi hatalarını kabullenmeyen insan,başkalarını suçlar en azından “O’nun yüzünden yaptım diyecektir.” Bu durumda başkalarını üzer,öfkelendirir onlar hakkında gıybet yapılmasına sebeb olurlar.
Kısaca hatalarımızı kabullemeliyiz.
6-Eğlence için aşağılamamak:
Bazen face ve tivitir gibi sitelerde eğlence,mizah yoluyla kişi ve kurumların aşağılandığını,alaya alındığını görüyorum.Buna gülmüyorum sadece bunu yapan ve paylaşanlara için üzülüyorum çünkü bunlar kendilerini üçbeş dakika zevk için Cehennem ateşine atıyorlar.
7-Üzüntüye ve öfkeye teslim olmamak:
Bazen karşınızdaki kişinin hatasına üzüldüğümüz için iyilik zanníyla gıybetini yaparız.
8-Failleri gizlemek:
İsim zikretmeden adamın birisi yalan söylüyor dersek gıybet olmaz bir şartla ki dinleyenler sôzünü ettiğinimiz kişiyi tanımlamalı…
Gıybet siğara ,eroin gibi bağımlılık yapar. Bunun kul hakkı olduğunu ve Ahiretteki elim sonucunu düşünmeli ,bu sinsi virüsle amansız bir savaş başlatmalıyız.
Bediüzzaman :”Gıybet…nazarı Kuranda gayet menfur(nefret edici)ve ehli gıybet,(gıybet edenler )gayet fena ve alçaktırlar.”Gıybet,aklen,kalben,insaniyeten ve vicdanen ve fıtraten ve asabiyeten ve milliyetten mezmumdur.(kötüdür)”.Gıybet,ehl-i adavet ve hased ve inadın(düşman ,kıskanç ve inatçıların)en çok istimal ettikleri (kullandıkları)alçak bir silahtır. “der.
Hülasa; Allah’ın bize emanet ettiği dil emanetini korumanın kolay olmadığını anlıyoruz. Hayatımızı bir üniversiteye dönüştürmeli, Gıybetin inanılmaz inceliklerini kavrayabilecek akıl ve vicdan keskinliğine kavuşabilmek için, öğrendiklerimizi hayatımıza uyarlamalıyız. Birinin gıyabında konuşacağımızda kendimizi O’nun yerine koymalı,O nun rencide olacağını hissettigimiz anda susmalıyız.En iyisi çok az konuşmalıyız.
Selam ve dua ile

Firma Tanıtımı

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.