Atlarla Spor

0
Urfa Yazar ve at eğitmeni

İKİ CANLININ EN İYİ BİRLİKTE OLDUĞU SPOR

Atlarla Spor

Polo at  üzerinden  4’erli iki takım oyuncularının ellerindeki özel oyun sopalarıyla 10 cm çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanan bir oyundur. Amaç rakip takımın kalesine gol atmaktır.

Biniciler atı sürerek bir küçük beyaz plastik veya ağaç topu uzun tutamaklı sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri atmaya çalışırlar. Geleneksel polo sporu 300 yarda (274.32 metre) uzunluğundaki çimen saha üzerinde oynanır.

Bir modern çeşidi arena polo olarak adlandırılır ve kapalı sahada veya daha çok açık havada oynanır. Burada oyun alanı daha küçük olup nadiren 100 yardayı (91.44 metre) geçer. Arena poloda sadece her bir takımda üç oyuncu vardır ve şişirilebilen deri top kullanılır. Arena polo maçı genellikle altışar dakikalık dört devre içerir (chukkas veya chukkers denir).

Diğer modern çeşidi buz polosudur. Bu oyun düz zeminde sıkıştırılmış buz üzerinde veya donmuş gölde oynanır. Her bir takım genellikle üç oyuncuya sahip olup, parlak renkli hafif plastik top tercih edilir. Diğer çeşitleri ise

fil polo,bisiklet polo,segway polo ve plaj polo ‘dur.

Bu sporlar, takım kompozisyonları, kurallar ve oyun yetenekleri açısından ayrı sporlar olarak kabul edilirler.

Kökeni, Orta Asya’da Türklerin oynadıkları “Çövgen” oyununa dayanır. Bu oyunun, Tibet üzerinden Hindistan’a geçtiği bilinir. Nitekim “Polo” sözcüğü Tibet dilinde “top”anlamına gelir. Oyunu 1875’te Hindistan’da görüp tanıyan İngiliz askerleri, bu sporu ülkelerine götürdüler.

İngiliz Hurlingham Kulübü tarafından yönetmeliği çıkarılarak kuralları saptandı.

Binicilik Antrenörü Tayfun TAŞKIN

Sigaranın vücudumuza zararları ve Sigara ile Mücadele etmek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.