İntihar Etmek Son Çare mi

4
513
İntihar Etmek
İntihar Etmek Son Çare mi

İntihar Etmek Son Çare mi?

Umudun bittiği yerde delirmenin başladığı evredir intihar. Derdini anlatamamak, Hayatın gayesi ve anlamsızlığı, söylenecek sözün kalmadığı noktadır. Ruhun özgür olmayan iradesi ile şizofren tavırla yaşamaktan vazgeçmesidir intihar.

Dini boyutunu ele almak istemiyorum. Rabbim hiçbir ruhu bu eyleme reva görmesin. İntihara sebep olan etmenler neler bunu anlatmaya çalışacağım.

Batı toplumunda ağır hastaların ötenazi ile yasal olarak ağır hastalıklarından kurtulmak için intihar ederler. Japon kültüründe onur kırıcı, bir durum ile karşılaştıklarında harakiri yaparak onurlarını kurtardıklarına inanırlar.

Hindistan, Çin, Avrupa ülkelerinde gazete manşetlerinde intihar haberleri birer rutine dönmüştür. Çin’de yaklaşık 220 bin insan her yıl canına kıymaktadır. Hindistan’da ölüm vakalarının ikinci sırasında intihar gelmektedir. Daha çok gençler ve bayanların intihar etiği Hindistan’da intihar vakalarının aileleri tarafından doktor raporu ile gizlenmektedir.
Litvanya ve Rusya dünya ülkeleri arasında öz kıyımda ilk sıralarda yer almaktadır.
TÜİK e göre  ülkemizde intihar oranının en yüksek olduğu il Kars iken intihar vakalarının en az olduğu il Çankırı’dır.

Amerika’da savaşta dönen insanların Irak, Suriye, Vietnam ve Afganistan gibi ülkelerde yaptıkları haksızlıkları unutmadıkları ve psikolojilerinin bozularak intihar etikleri bilinmektedir.

Yurdumuzda intihar vakalarının artmasının nedenleri arasında ekonomi nedeni ile geçinememe, eve ekmek parası yetecek nafakayı getirememek. Karşılıksız aşk, sevgi ve şefkatten mahrum aile bireyleri, kumar borcu, tefecilerin ve bankaların faiz borcu, inançsızlık, iflas, aldatılma, uyuşturucu bağımlılığı vesaire gibi nedenler intiharlara yol açmaktadır.

İntihar Etmek Çözüm Değil Problemin Kendisidir

Bir karıncayı dahi incitmeyen insanların, dünya düzeni ve döngüsüne bir başkaldırının ölümle çözümdür intihar. Çözüm gibi gözüküp problem olandır intihar. Hastalık anıdır (delirmek) umutsuzluğun dibe vurmuş halidir, art arda gelen mutsuzluğun, bıçak gibi saplanan acıların, en kalabalık yerlerde hıçkırığınızın kahkahalara boğulduğu,  dünyada ölmek kurtuluştur yanlışlığının yapıldığı eylemdir canına kıymak.

Kaybedecek hiç bir şeyi olmayan insanların ölüme meydan okumasıdır canına kıymak. Bazen de intihar çaresizliğin iflas etmiş halidir.

İntihar olayları genellikle gece gerçekleşir. Bu vakalara daha çok ağır hastalar, yeni boşanmış erkekler, ezilmiş hor görülmüş kadınlar başvurmaktadır. Geride bıraktıkları insanlara belki de açı çektirmek istenmektedir yada intikam yolunu vicdan azabı ile yaşatmak istenmektedir. 

İntihar eden kişilerin vebali yakın aileden, topluma, bu sürece kişi sürükleyen her kesimin tüm bireyleri sorumludur. Camdan daha kırılgan kalp taşıyan insanoğluna dostun gül atması bile ağır gelmekteyken yılanın yılanı yediği, balığın balığı yuttuğu bu dünyada insanlar menfaatleri için kişinin incinmesine, kırılmasına aldırış etmeyen menfaat ve çıkarı için boğazımızdaki lokmayı çıkaran, başkasının ekmeğine göz koymayı kendine şiar edinmiş asalaklar yüzünden nice masum insanlar canlarına kıymaktadır.

  Yüce Allah c.c. Tin süresi 4. Ayette  “Gerçekten de biz, insanı, en güzel bir surete sahip olarak yarattık.”  Demektedir. Belirli bir süre için bize verilmiş bu ruhu gönlümüzün istediği gibi kullanma hakkına sahip değiliz. Yaradan emaneti en güzel şekilde vakti geldiğinde alacaktır.

Rabbim sıralı ölüm nasip etsin, tüm dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara para, ailelere huzur, sevgisizlik içinde kıvranana yağmur gibi sevgi, huzur isteyen huzur, yuva isteyene yuva nasip etsin. Son sözüm “ Her nefis ölümü tadacaktır.” Acele etmeye gerek yok.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba! Benim Adım Oksana, Ukrayna’da yaşıyor. Dürüst olmak gerekirse, bir köyde yaşıyorum ve işimiz yok. Ayda yaklaşık 80 dolar alıyorum. Çok az oldu ((
    Bu arada sitenizi beğendim ve takipteyim başarılarınızın devamını dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.