Kara Cuma BLACK FRIDAY Nedir?

2
362
Alış Veriş Kara Cuma
Kara Cuma BLACK FRIDAY Nedir?

Kara Cuma BLACK FRIDAY Nedir?

Nedir bu Kara Cuma anlamına gelen BLACK FRIDAY ? Sizlerde benim gibi eminim merak etmişsinizdir.

İlk defa 25 Kasım 1961 yılında uygulanmaya başlanan, Thanksgivin Day Şükran Günü anlamında Amerika’da kutlanan bir tür bayram olarak kabul edilen bu günden sonra ki ilk Cuma uygulanan indirime verilen isimdir.

Amerika’daki mağazaların ortak indirim günü olan Cuma Günü nedeniyle yaşanan ve ilgi gören bu yoğunluk sayesinde bu güne bu isim verilmiştir.

Yıllar geçtikçe bir gelenek haline getirilip, adeta bir bayram gibi her sene uygulanmış ve halen de uygulanmaktadır. Bu indirim kozmetik, manav, giyim ve en çok da teknolojik ürünlerde uygulanmıştır.

Yani belirli bir ürün yoktur. Günler geçtikçe Avrupalaşma gayesi güden insanların varlığıyla BLACK FRIDAY indirimleri Türkiye’de de uygulanmaya başlanmıştır.

Peki Neden Kara Cuma( BLACK FRIDAY )?

Peki Müslümanların en kutsal günü, bayramı olarak kabul edilen haftanın son gününü, inanmayan Hristiyan en güzel ve en çılgınca, israf ederek harcayıp, kutlamasında ki amaç neydi? Yoksa indirim adı altında başka olmadık düşünceler mi vardı?

Biz Müslüman kesimde yapılan bu oyuna geldik mi? daha aklımda nice nice sorular var ve eminim ki sizlerde benim gibi merak içindesinizdir.

Bizim onlardan ne farkımız var, alın, verin ekonomiye can verin mantığıyla, yiyin-için-israf edin diye düşünen marka sahiplerinin Türkiye’ye de bu geleneği getirmeye çalışmasını İSLAM dininin bir üyesi olarak KINIYORUM.İslam Dininde malum israfın yeri yoktur.

Kendi Müslüman kardeşlerimizi düşünüp aşırılığa kaçmamalıyız.

Ne güzel özetlemiş dinimiz komşusu aç iken kendisi tok olan bizden değildir.

Amaç, PEYGAMBERİN soyunu kendilerine benzetip, dinden çıkarmak mı? Yoksa, inananların Dinini yok etmek mi? Belki de her ikisi belkide başka bir şey ve de başka bir şey varsa bunun nedenlerini yazımın altında katkıda bulunup yaza bilirsiniz.

Dahası Müslüman için haftanın en kutsal günü olarak kabul edilen CUMA gününe KARA sıfatının getirilmesini bir Müslüman olarak doğru bulmuyor, Müslüman bir ülkede Müslümanca, Müslüman gelenek ve görenekleriyle yaşamanız, yaşamamız temennisiyle, sağlıcakla kalın..

Tuba Nur BOĞA…

Müslümanların Bayramı

2 YORUMLAR

  1. bunun başka bir sebebi ve bence en büyük nedeni cuma günü bildiğiniz üzere müslümanların yanı bizim ibadet günümüz ve ayetlerde bu günde alışveriş yapılmaması ve sadece ibadetle uğraşılması gerektiği geçiyor.ve bunu bilen dinsizler sırf CUMA gününde alışveriş yapılsın diye indirim yapıyorlar.ve maalesef bizim müslümanlarımız bu kadar ince düşünemiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.