Kim Allaha Yakın?

7
Peygambere mektup ya resul Allah

Kim Allaha Yakın?

Etrafa bir göz
attığımızda,yeryüzünün muhteşem bir sofra şeklinde önümüze serildiğini görüyoruz. Bu sofrada herşey o kadar bol ki, bunlara ulaşabilmeniz ičin az bir gayret yeterlidir.
İşte bu cömertlik , bu bolluk ve bereket Allah’ın çok çok cömert anlamına gelen Cevad isminin sonucudur. Eğer bu isim olmasaydı, yeryüzüne ne bir damla yağmur yağar, ne ağaçlar meyve verir, nede hayvanlar hizmetimizde olurlardı.
Kainatın sahibi, sonsuz cömertliğini sadece tabiatta tecelli ettirmekle kalmayıp insanın da buna ayna olmasını istemektedir.Cömertliğin çokça övülmesinin hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.
Allah Raśülü (sav):”Cimri Allah’tan uzak,insanlardan uzak,Cennetten uzak , Cehenneme yakın;Cömert,Allah’a yakın, insanlar’a yakın,Cennet’e yakın, Cehennem’e uzaktır.”diyerek Cömertleri müjdelemiştir.
Birgün Allah Raśülü buyurdular:”Ey Ebu Hureyre, malları çok olanlar helak olurlar, ancak (eliyle üç tarafa da işaret ederek ) yardım ve iyilikleriyle sağını,solunu ve önünü gözetenler bundan hariçtir. Bunların sayısı da pek azdır.”
Yazıma bir ayet mealiyle son vermek istiyorum..
Teğabün Süresi 16.ayette Allah(cc) buyurur:”Kim nefsinin cimrilik ve ihiraslarından korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir.”
Ne mutlu kurtuluşa erip Allaha yakın olanlara!

Farklı olmak ve fark yaratmanın farkında mısın?

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.