Merkezi Sınav Sonuçları Urfanın Sıralamasını Değiştirmedi

2
Merkezi Sınav Sonuçları
Merkezi Sınav Sonuçları Urfa'nın Sıralamasını Değiştirmedi

Merkezi Sınav Sonuçlarımız Urfa da Sıralamayı Nasıl Etkiledi

         01 haziran 2019 tarihinde 8.sınıfların katıldığı Orta Öğretime Geçiş Sınavı (LGS) yapıldı. 24 Haziran 2019 pazartesi günü sonuçlar açıklandı. Sonuçların açıklanması ile Şanlıurfa açısından acı bir tablo ile karşılaştık.

Urfa Türkiye sıralamasında 78.sıra ile sondan 4.olabildi. Bir eğitimci ve bölgeden biri olarak bu sonuçların sebebini kendimce irdelemeye çalıştım.

     Eğitimde son sıralarda olmamızın bir çok sebebi bulunmaktadır bu yazımda bir kısmına değineceğim.

Eğitim öğretim ailede başlar. Bir çocuk temel becerilerini ailede kazanmakta, çocuğun ilk öğretmeni anne baba olmaktadır. Çocuk okul çağına gelince çocuğun eğitimi üzerinde öğretmen, okul, veli ve çevre faktörleri etkili olmaya başlamaktadır.

Bulundukları yaş itibarıyla ilköğretim çağındaki çocukların başarısı için okul-aile-öğretmen arasında mutlaka sağlıklı bir işbirliğinin olması gerekir. Ailede çocuk sayısının fazlalığı, okulların velilerden maddi yardım talep etmesi (artık bu taleplerde bulunulmuyor), öğretmenlerin sadece olumsuz durumlarda veli ile iletişime geçmesi, öğretmenlerin veli ile iletişime geçme sorumluluğunda olmaması, velilerin eğitim konusunda bilinç düzeylerindeki yanlışlar okul-veli-öğretmen denklemini sekteye uğratmakta bu da öğrencinin eğitim hayatını olumsuz etkileyerek başarısızlığa yol açmaktadır.

      Okulda verilen eğitimin evde desteklenmemesi, verilmek istenen eğitimi hedefinden uzaklaştırmaktadır.

İlköğretimin ilk kademesindeki  çocuklara veliler tarafından ilgi gösterilmekte desteklenmekte ancak ortaokula geçilince yani, sınıf atladıkça ilgi giderek azalmaktadır.

Okullarda uygulanan kitap okuma saatlerinin evde uygulanmaması çocuğun okuduğunu anlamakta problem yaşamasına neden olmaktadır. Teknoloji Bağımlılığı hızla artmakta olup Akıllı telefonlar, tablet, İnternet, sosyal medya aile içi iletişimi azaltmakta çocuğa olan ilgi hızla azalmakta, aile ile beraber izlenen film ve dizilerde çabalamadan emek harcamadan bir yerlere gelinmesinin olumlanması  ailenin ve çocuğun eğitime olan inancını zayıflatmakta, bölgede feodal yapının hüküm sürmesi (ki feodal yapı okuyan aydınlanmış bireyleri kendi iktidarlarına düşman görür) bütün bunlar  eğitime negatif bakış geliştirmekte bu da başarıyı olumsuz etkileyen etkenler arasında yerini almaktadır.

Merkezi Sınav Sonuçları Başarısı İçin Eğitim Kadrosunun Önemi

      Şanlıurfa’daki eğitim kadrosu bu durumun neresinde onu irdeleyelim şimdi de;eğitim toplantılarına katılmışsanız “Bir okul idaresi kadar okuldur” cümlesini toplantının başında duyarsınız. Bu cümle ile tüm işler okul idarecilerine yüklenir ve okul idaresi yalnız bırakılır gerekli destek sağlanmaz. Okul kendi kaderine bırakılır.

Okul idaresi vizyoner olmalı, okulu öğretmeni ve kendisini geliştirmeli, çalışmak isteyen öğretmenlerin önünü açabilmeli, öğretmen-veli iletişimini sağlamak için çalışmalı, öğrenci ve velilere hedef belirlemeli ve bu hedef doğrultusunda çalışmalıdır.

Okul idaresi sadece eğitimle ilgilenmeli okulun fiziki şartları gibi eğitimde arka  plandaki işlerle vakit harcamamalı anca bölgemizde idareciler enerjilerinin çoğunu bu arka plandaki işlere harcamakta eğitim için yeteri vakit bulamamaktadır.

Liyakat Sahibi Olma önem arz etmektedir. Bunun için Okul idaresinin liyakat Esas alınarak seçilmesine dikkat edilmeli çünkü; liyakatle atanmamış bir idarenin başarı şansı tesadüflere kalmıştır.

Şanlıurfa’ya atanan bazı öğretmenlerin çeşitli nedenleri bahane ederek taşın altına elini koymaması, burayı bir geçiş noktası olarak görmesi aidiyet duygusundan yoksun olunması, kapağı devlete attım mantığı ile çalışması “kendini yorma Türkiye’yi sen mi kurtaracaksın” gibi düşüncelerle birbirlerini olumsuz etkilemesi, çalışkan öğretmenlerin öğretmen arkadaşları tarafından dışlanması, dersimi anlatır çıkar giderim gibi “bana ne lazım” cı düşünülmesi, okul idaresi ile iletişim eksikliği, aile ile işbirliğine gidilmemesi (beni vururlar, bana iftira atarlar gibi gerçek dışı bahanelerle), üst yöneticiler tarafından ödüllendirilmemesi gibi nedenler Şanlıurfa da eğitimi olumsuz yönde etkilemekte başarıyı düşürmektedir.

Yukarıda sayılan nedenlerden bağımsız sorumluluk sahibi olan işinin ehli birçok öğretmen bulunmakta ancak bu öğretmenlerimizin çabaları başarıyı arttırmada yeterli olamamaktadır.

Okul-öğretmen –veli denkleminin etkilerinden bahsettik bunun dışında kalan nedenler de bulunmaktadır.

Kalabalık Sınıflar Başarısızlığa Neden Olmakta

Şanlıurfa’da nüfusun hızlı artması sınıfların kalabalık olmasına neden olmakta bu da derslik sayısı ihtiyacını arttırmaktadır. Şanlıurfa da sosyo-ekonomik düzey, toplumsal bilinç eksikliği, üniversite mezunlarının istihdam edilemeyişi, kentte söz sahibi insanların önceliğinin eğitim olmaması, kitap okuma alışkanlığı konusunda geride olunması, kız çocuklarının okullaşma oranının düşük olması ve dolayısıyla anne adaylarının bilinçsiz yetişmesi, gençlere hedef belirlenmemesi, ufuk açıcı etkinliklerin azlığı, gibi nedenler velilerin ve çocukların eğitime olan inançlarını zayıflatmakta  eğitim konusunda olumsuz bir bakış açısı kazanmalarını sağlamaktadır bütün bu sebepler bir araya gelince  başarı yakalanamamaktadır.

         Eğitimin neden gerekli olduğu benimsetilmeli, Şanlıurfa da bir eğitim politikası oluşturulmalı, her alanda liyakat esas alınmalı, Şanlıurfa da ki dinamikleri bilen ve bu dinamikleri harekete geçirebilecek insanların önü açılmalıdır.

Birileri pazarda görsün,tribüne oynama mantığı ile hareket eden insanlara ödün verilmemelidir;çünkü bu kadim kent bu sonuçları hak etmemektedir. Eğitimcilerin  eğitime inanması şartı ile daha güzel sonuçlar almak mümkün olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Haklı olduğunuz hususlar bence genelde, tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. Sadece Urfa’yı değil.Bence bir de eğitimde çevre faktörünün önemine yeterince değinmemişsiniz. Onun haricinde yazınız akıcı ve çok güzel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.